ABD'li şahinler tahripkâr müdahale istiyor

ABD'de neo-conlar'ın omurgasını oluşturduğu İsrail yanlısı dış politikacılar, Obama'ya Suriye'ye müdahalenin nasıl olması gerektiği konusunda mektup gönderdi

ABD'li şahinler tahripkâr müdahale istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Devlet Başkanı Barack Obama'ya ''kimyasal silahlar kullanması nedeniyle Esad rejimine karşı anlamlı sonuçları olacak bir müdahalede bulunma'' çağrısı geldi. Çoğunluğunu neo-conlar'ın oluşturduğu aralarında demokrat ve liberallerin de bulunduğu ve İsrail konusunda taraf olan bir grup, filozof, akademisyen ve gazeteci Obama'ya, Suriye'yi nasıl bombalayacağı konusunda yol haritası çıkardı.

İdeolojik bir bakış açısıyla Obama'ya hitaben mektup yazarak taleplerini ileten grup, Suriye'deki ılımlı muhaliflere askeri desteğin de artırılmasını istedi. Mektupta Esad rejimine yönelik doğrudan saldırı yapılmasından çekinilmesi gerektiği belirtilerek, müdahalenin yalnız kimyasal silah bulunan tesisler ile Suriye'nin stratejik savunma güçlerine yönelik olmasının gelebilecek itirazları önleyeceği iddia edildi. 

Uzmanlar grubunun mektubunda ABD yönetiminden özellikle Esad rejimi ve El Kaide'ye karşı ılımlı muhaliflerin eğitim ve silahlandırılmasının hızlandırılması istendi.

Obama'ya gönderilen mektup 66 kişi tarafından imzalandı. Mektubu imzalayanlar arasında Fouad Ajami, Eliot A. Cohen, William Courtney, Eric S. Edelman, Robert Kagan ve Michael Makovsky'nin yanı sıra İsrail yanlısı bakış açısıyla Avrupa'da öne çıkmış Fransız filozof Bernard-Henri Levy de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 17:18
banner53
YORUM EKLE

banner39