banner39

ABD'li senatörden ABD yönetimine Irak eleştirisi

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul, kendi grubuna karşı gelerek ABD'nin Irak'a karışmaması gerektiğini, IŞİD'in ABD için değil Irak için risk olduğunu söyledi

Amerika 23.06.2014, 17:29 23.06.2014, 17:45
ABD'li senatörden ABD yönetimine Irak eleştirisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Senatosundaki Cumhuriyetçi kanattan Irak'la ilgili aykırı bir ses çıktı. ABD'nin Irak'taki olaylara daha fazla müdahil olması gerektiğini savununa Cumhuriyetçilerin içinden Senatör Rand Paul, ABD'nin Irak'a daha fazla müdahil olmaması gerektiğini, zaten Irak'taki karışıklıkların sebebinin ABD'nin Irak'in içişlerine çok fazla karışmasından kaynaklandığını söyledi.

Senatör Rand Paul, "Irak şimdi aşırı gruplar için bir cennet, bunun sebebi ABD'nin Irak'a olması gerekenden fazla karışmasıdır, Irak'la yeterince ilgilenmediğinden değil" ifadelerini kullandı. 

Partisinin 2016 yılında yapılacak genel başkanlık seçimleri için aday olmayı düşünen Paul, Şii grupların desteklenmesi konusunda kapıları kapatmıyor olsa da Sünni grupların ilerleyişinin de ABD'yi çok ilgilendirmemesi gerektiğini savundu. Paul, "Sünni grupların ilerleyişi ABD için doğrudan bir tehdit oluşturmuyor. Ben Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)'in, düşünüp hadi ABD'yi kıtalararası füzelerler vuralım dediğine inanmıyorum" dedi.

Diğer taraftan, ABD Senato İstişare Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, "Yedek planımız ne bilmiyorum ama büyük bir mezhep savaşına giriliyor" ifadelerini kullandı. Feinstein, EBD'nin Irak'taki duruma müdahil olmasını desteklerken, istihbarat olarak Irak'ta başarısız olduklarını da kabul ettiğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?