banner39

ABD'li senatörden Putin'e Ahıska Türkleri tepkisi

Ahıska Türkleri'nin yaşadığı Illınois'li kongre üyesi, Putin’i Rusya’daki Ahıska Türklerine yönelik şiddetli ayrımcılık ve kötü muamelelere göz yummakla suçladı

Amerika 30.10.2013, 11:34 30.10.2013, 12:17
ABD'li senatörden Putin'e Ahıska Türkleri tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikalı Kongre Üyesi Adam Kinzinger, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Rusya’daki Ahıska Türklerine yönelik şiddetli ayrımcılık ve kötü muamelelere göz yummakla itham etti.

Kongre bölgesi Illinois'deki çok sayıda Ahıskalı Türk Amerikalıyı temsil eden Adam Kinzinger, Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada Putin hükümetindeki yetkililerin Ahıska Türklerini etnik ve dini ayrımcılığa maruz bıraktıklarını ifade etti.

Turkishny'nin haberine göre, Kinzinger’in konuşması, Rusya’da etnik şiddete maruz kalan Ahıska Türklerinin mülteci olarak ABD’ye yerleştirilebilmelerini mümkün kılacak bir program talebi için başlatılan kampanyanın ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından daha önce başlatılan bir program çerçevesinde 2004 – 2007 yılları arasında Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki 11 bin Ahıska Türkü mülteci olarak ABD’ye kabul edilmişlerdi.

Kinzinger konuşmasında Putin’in Rusya’sında Ahıska Türklerinin ekonomik ve finansal olarak gelişmelerinin önlenmesi, eziyet edilmeleri ve hatta öldürülmelerinin bir rutin haline geldiğini söyledi.

Konuyu değerlendiren Dayton Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Shakhbandarov,”Halihazırda durum gerçekten çok kritik. Rusya’da halen 80 bin Ahıskalı bu koşullar altında yaşıyor ve ABD’nin bir mülteci programı başlatması halinde Birleşik Devletler’e gelmeye hazırlar. Bu nedenle de biz bunu gerçekleştirebilmek için elimizden her şeyi yapmaya çalışacağız,” diye konuştu.

1944’de Sovyet Diktatör Stalin tarafından vatanlarından çıkarılarak Özbekistan’a sürülen Ahıska Türkleri, 1989’da Özbekistan’da gördükleri zulümden kaçarak Krasnodar ve çevresindeki bölgelere yerleşmişlerdi.

Bugün Rusya’da yaşayan Ahıska Türkleri’nin ırkçı gruplar tarafından tehdit edilmelerine rağmen bu konulara ilişkin olarak insan hakları aktivistlerine konuşmak ya da resmi ifade vermekten çekindikleri bu nedenle de maruz kaldıkları ayrımcılık ve tehditlerin vesikalaştırılmasında büyük zorluklarla karşılaşıldığı bildiriliyor.

Pasaportları olmadığı için evliliklerini resmi makamlara kabul ettirme ya da çalışma izni alma konusunda büyük engellerle karşılaşan Ahıska Türkleri, İnsan Hakları Kuruluşları ve ABD Hükümeti’nden yardım bekliyor.

Bu ay Avrupa Komisyonu tarafından Irkçılık ve Hoşgörüsüzlük konusunda yayınlanan bir rapor, Krasnodar’da yaşayan etnik azınlıkların çok zor bir durumda olduğunu ortaya koymuştu.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?