banner39

ABD'li siyahi önder Julian Bond öldü

Sivil haklar hareketinin önde gelen isimlerinden olan Bond'un 75 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı.

Amerika 16.08.2015, 21:46 16.08.2015, 21:46
ABD'li siyahi önder Julian Bond öldü

Amerikalı ünlü yurttaşlık hakları savunucusu Julian Bond'un 75 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.

Kurucuları arasında Bond'un da yer aldığı Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi (SPLC), siyahiler için sivil haklar hareketinin önde gelen isimlerinden olan politikacının Florida eyaletindeki evinde cumartesi gecesi vefat ettiğini açıkladı.

SPLC yaptığı yazılı açıklamada, "Ülke, adalet mücadelesinde en tutkulu ve etkili seslerinden birini kaybetti" dedi.

Bond'un ölümü üzerine taziye mesajı yayınlayan Başkan Barack Obama, Bond'un bir arkadaşı olmanın kendisi için bir "ayrıcalık" olduğunu dile getirdi.

Obama, "Adalet ve eşitlik, tüm ömrünü kapsayan bir misyondu. Julian Bond, bu ülkenin daha iyi bir yer olma yönünde değişmesine yardımcı oldu" ifadesini kullandı.

1940 yılında Tennessee eyaletinde doğan Bond, 1960 yılında, sivil haklar hareketinin yaygınlaşmasında önemli rol oynayan Öğrencilerin Barışçıl Koordinasyon Komitesi'nin (SNCC) kurucuları arasında yer aldı.

1965 yılında Georgia eyalet meclisine seçilen Bond'un parlamentoya girmesine, ABD'nin Vietnam Savaşı sırasında uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne süren bir SNCC açıklamasını desteklediği gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

ABD Yüce Mahkemesi'nin kararı bozması üzerine 1967'de mecliste yemin ederek göreve başlayan Bond, 1975'e kadar eyalet parlamentosunda yer aldı.

Bond, 1998'den 2010'a kadar Renkli Halkın İlerlemesi Ulusal Derneği’nin (NAACP) yönetim kurulu başkanlığını yürüttü.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?