banner39

ABD'li siyahilerin en eski üniversitesi kapanıyor

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde bulunan ve siyahilere ait en eski okulu özelliği taşıyan Cheyney Üniversitesi'nin mali problemler nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.

Amerika 18.12.2014, 17:03 18.12.2014, 17:53
ABD'li siyahilerin en eski üniversitesi kapanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin siyahilere ait en eski üniversitelerinden olan Cheyney Üniversitesi mali sorunlarını aşamadığı için batma ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. 

ABD'^nin Pensilvanya eyaletinden bulunan Cheyney Üniversitesi'nin Pensilvanya'da ABD devleti tarafından idare edilen 14 üniversiteden biri olduğu bliliniyor. Üniversitenin, öğrencilerinin sayısında üçte ikiye varan bir azalmanın olduğu belirtiliyor. Bu oranın, 1983 yılından bu yana Cheyney Üniversitesi'nin en düşük öğrenci sayısı olarak ifade ediliyor.

Cheyney Üniversitesi'nin en önemli özelliği ise, ABD'de siyahilere ait olan ülkenin en eski okullarından biri olması. Okulun son zamanlarda yaşadığı mali sorunların nedenlerinin başında, öğrencilerin yüksek olan öğrenim ücretlerini ödemekte zorlanmaları geliyor. Diğer taraftan okuldaki eğitim kalitesinde de önemli bir düşüşün olduğu dile geitiliyor.

Okulda eğitim gören öğrencilerden 4 yıllık eğitimi zamanında bitirebilenlerin oranının sadece yüzde 9 olduğu belirtiliyor. Öğrencilerin dörtte birinin okuldan hiçbir derece alamadığı ve öğrenim kredilerinin oldukça yüksek maliyetli olduğu kaydediliyor. 

ABD hükümeti adına teftişler yapan müfettiş Eugene DePasquale de üniversite ile ilgili açıklamalarında, "Cheyney çok zor günler geçiriyor." ifadelerini kullandı. 

Cheyney Üniversitesi'nin mali hesap açığının son beş yıldaki açığın dört katı olduğu ve geçtiğimiz yılın Haziran ayı itibariyle 12,3 milyon dolar açık verdiği belirtiliyor. Okulun mali problemlerinin halledilmezse kapanmasının an meselesi olduğu belirtiliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?