banner39

ABD'lilerin coğrafya cehaleti ortaya çıktı

Boston'daki bombalama olaylarının şüphelilerinin Çeçenistan kökenli olduğu ortaya çıkınca, Çeçenistan'ın yerini bile bilmeyen ABD'lileri Çek Cumhuriyeti'ni kınamaya başladılar

Amerika 20.04.2013, 15:30 20.04.2013, 15:30
ABD'lilerin coğrafya cehaleti ortaya çıktı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de Boston'daki saldırıların şüphelilerinin Çeçen asıllı iki kardeşin çıkması, Amerikalıların coğrafya cehaletini bir kez daha ortaya koydu. Çeçenistan'ın yerini bilmeyen Amerikalılar, sosyal medya üzerinden Çek Cumhuriyeti'ni hedef alan tepkiler yağdırmaya başladı. Tartışmaların büyümesi üzerine Çek Cumhuriyeti'nin ABD'deki Büyükelçisi açıklama yapmak zorunda kaldı.

Saldırıların ardından yetkililerin, "Şüpheliler Çeçenistan kökenli" şeklindeki açıklaması gelince "Çek Cumhuriyeti' Twitter'da Trending Topic oldu.

ABD'li pek çok Twitter kullanıcısı paylaştığı mesajda 'Çek kardeşleri' kınadı ve 'Çek Cumhuriyeti'ne sert bir karşılık verilmesini' diledi.

Tartışmaların büyümesi üzerine Çek Cumhuriyeti'nin Washington D.C. Büyükelçisi Petr Gandalovic açıklama yapmak zorunda kaldı.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, "Çek Cumhuriyeti ve Çeçenya iki farklı yapıdır. Çek Cumhuriyeti, bir Orta Avrupa ülkesidir, Çeçenya ise Rusya Federasyonu'nun bir parçasıdır" denildi. 

Açıklamada, Çek Cumhuriyeti ve ABD'nin teröre karşı savaşta müttefik olduğunun hatırlatılması ise dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?