banner15

ABD'nin 16 eyaleti göçmenlere kapıyı kapatacak

Amerika'da 16 eyalet Paris saldırılarından sonra güvenlik gerekçesiyle eyaletlerine göçmen almayacaklarını söyledi. Karar Cumhuriyetçiler tarafından desteklenirken Dışişleri Bakanlığı yasal yetkilerinin olup olmadığının net olmadığını açıkladı

ABD'nin 16 eyaleti göçmenlere kapıyı kapatacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de 16 eyaletin valileri, Paris saldırılarının ardından Suriyeli göçmenlerin eyaletlerine girişine izin vermeyeceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı gelecek yıl ülkeye 10 bin Suriyeli göçmeni kabul etme planlarında bir değişiklik yapmadıklarını belirterek valilerin yasal olarak böyle bir yetkilerinin olup olmadığının net olmadığını açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama da Antalya'da yapılan G20 Zirvesi'nde Amerikalılara savaştan kaçan Suriyelilere karşı üzerlerine düşeni yapma ve onlara kapılarını açma çağrısında bulunmuş ve Obama "Kapıyı suratlarına kapamak değerlerimize ters düşer" demişti.

Suriyelilere kapılarını kapatmaya hazırlanan eyaletler:

Alabama, Arizona, Arkansas, Florida, Illinois, Indiana, Iowa, Louisiana, Massachusetts, Michigan, Mississippi, New Hampshire, Kuzey Carolina, Ohio, Teksas ve Wisconsin.

CUMHURİYETÇİLER: KAPILAR KAPANSIN

2016'da yapılacak Başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi Parti'den aday adayı olan Ben Carson da göçmenlerin ülkeye girmeden önce "ideolojik teste" tabi tutulmasını önerdi. Carson ayrıca "IŞİD militanları ile savaştan kaçan Suriyelileri birbirinden ayırt edebilmenin güvenilir bir yolu olmadığını" iddia ederek, Amerikan Kongresi'nden Suriyeli göçmenlerin ülkeye yerleştirilmesi için ayırdığı kaynağı iptal etmesini istedi. Cumhuriyetçi Parti'nin bir diğer güçlü başkan aday adayı Donald Trump da, ülkeye daha fazla Suriyeli göçmen kabul etmenin "delilik" olduğunu söylemişti.

Göçmenlerin ABD'ye yerleşmesine yardımcı olan Lutheran Göç ve Göçmen Merkezi'nden Michael Mitchell, "Göçmenlerin zulümden kaçtığını aklımızdan çıkarmamamız çok önemli" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 15:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35