ABD'nin Almanya'daki filosu İncirlik'e geliyor

ABD'nin Almanya'da bulunan 480'inci Hava Filosu ve 200 personelin İncirlik Üssü'ne nakledileceği öne sürülüyor

ABD'nin Almanya'daki filosu İncirlik'e geliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin IŞİD ile mücadele kapsamında hava üslerini açma kararının ardından, ABD'nin Almanya'daki 480'inci Hava Filosu'nu Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ne kaydıracağı öne sürüldü.

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesinin haberine göre Almanya'daki Spangdahlem Hava Üssü'nde bulunan ABD 480'inci Hava Filosu'yla birlikte yaklaşık 200 personel de İncirlik Üssü'ne nakledilecek.

Türkiye geçen hafta hava üslerini, ABD ve IŞİD karşıtı koalisyon üyesi ülkelerin uçaklarına açma kararı almıştı. Haberde filonun uzun bir İncirlik deneyimi olduğu ve 1991'deki Körfez Savaşı'nda da görev yaptığına dikkat çekiliyor.

Gazete İncirlik ve Türkiye'deki diğer üslere gönderilmesi muhtemel diğer hava araçları arasında Reaper adı verilen silahlı insansız muharebe araçları ve İngiltere'deki Suffolk üssünde bulunan F-15E Strike Eagle jetleri olabileceğini de yazıyor.

Haberde, ABD jetlerinin Suriye'deki IŞİD hedeflerini vurmak için, Körfez'deki farklı üslerden yaklaşık 1000 mil (1609 km) uçmak zorunda olduğuna, bu mesafenin İncirlik sayesinde 250 mile (yaklaşık 400 kilometre) ineceğine dikkat çekiliyor. Gazetenin haberinde "Bu, uçakların hedeflerine bir saatten kısa bir sürede ulaşabileceği ve Suriye üzerinde 6 saate kadar uçuş yapabilecekleri anlamına geliyor" ifadeleri yer alıyor.

Haberde 480'inci Filo'nun ne zaman İncirlik'e gideceğine dair ise bilgi verilmiyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 08:41
banner53
YORUM EKLE

banner39