banner39

ABD'nin askeri üsleri, anti-terör üssü olarak değişebilir

Pentagon, farklı bölgelerdeki askeri üslerini, IŞİD'le mücadele çerçevesinde birbiriyle ilişkili anti-terör üsleri olarak kullanmaya hazırlanıyor

Amerika 13.12.2015, 09:21 13.12.2015, 09:21
ABD'nin askeri üsleri, anti-terör üssü olarak değişebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, IŞİD (DAEŞ)'e karşı daha etkili mücadele edebilmek amacıyla dünyanın farklı bölgelerindeki askeri üslerini, birbiriyle ilişkili anti-terör üsleri olarak kullanmak için hazırlık yapıyor.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisininyaptığı açıklamaya göre, pazartesi günü ulusal güvenlikle ilgili meseleleri ve IŞİD'le mücadeledeki son durumu tartışmak üzere ABD Başkanı Barack Obama'nın Pentagon'a yapacağı ziyarette yeni bir plan görüşülecek. Batı ve Kuzey Afrika ile Güneydoğu Asya'daki birçok militanın, IŞİD'e biat etmesi üzerine Pentagon'un, Obama'ya, bu bölgelerde anti-terör üssü görevi görecek merkezler oluşturmak şeklinde bir plan hazırladığı iddia edildi.

Habere göre planda belirtilen anti terör üsleri, 500 ila 5 bin arasında Amerikan askerini barındırabilecek. Özellikle IŞİD'e karşı istihbarat toplama ve gerektiğinde operasyonlar yapma amaçlarına hizmet etmesinin planlandığı iddia edilen anti-terör üslerinin, Afrika, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu'daki Amerikan üslerinin plan çerçevesinde birbiriyle ilişkilendirilmesi yoluyla oluşturulabileceği kaydedildi.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü Washington'ı ziyaret eden Hindistan Savunma Bakanı Manohar Parrikar ile düzenlediği ortak basın toplantısında ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD yönetiminin bu plan üzerinde aylardır çalışmakta olduğunu belirtti.

"DAEŞ FENOMEN OLDU"

IŞİD'in bir yandan Irak ve Suriye'de yok edilirken başka bölgelerde yeniden türediğini kaydeden Carter, "DAEŞ, daha önce var olan birtakım gruplar için kendilerini yeniden sahneye çıkaracak bir marka haline geldi. Bir diğer deyişle DAEŞ, artık dünya çapında bir fenomen oldu" ifadelerini kullandı.

IŞİD'in Güneydoğu Asya'da giderek artan bir tehdit haline geldiğini de dile getiren Carter, "Bu bir gerçek. Amerikan anti-terör ağlarını birbirine bağlama ve böylece teröre karşı daha etkili mücadele etme fikrinin arkasındaki bu durumu görmemiz gerek" dedi.

Önceki ay ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi'nde IŞİD'e karşı yürütülen savaşla ilgili verdiği ifadede Carter, Pentagon'da IŞİD'le mücadele bağlamında birçok çalışmanın yapıldığını, bazılarının ise hazılık aşamasında olduğunu ifade etmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?