banner39

ABD'nin Assange'ı yargılama planı

ABD'li yetkililer, ABD'deki yönetimleri ve kurumları zor duruma sokan Assange'ı yargılayabilmek için belgeleri yayınladığı için değil, gizli bilgilerin ele geçirilmesine yardım ettiğini yani "casusluk yaptığını" iddia edecek

Amerika 21.04.2017, 12:52 21.04.2017, 12:52
ABD'nin Assange'ı yargılama planı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yayınladığı gizli belgelerle ABD'deki yönetimleri ve kurumları zor duruma sokan WikiLeaks ve kurucuları, ABD Anayasası'nın ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü konularındaki tutumu nedeniyle hakim karşısına çıkartılamıyordu. Bu nedenle WikiLeaks'in kurucularından Julian Assange, sivil toplum örgütünün ülkedeki diğer yayın kuruluşları gibi halkın haber alma özgürlüğüne hizmet ettiğini ifade ediyordu.

WikiLeaks'in yayınladığı binlerce dosyaya rağmen Obama yönetimi döneminde ABD Adalet Bakanlığı, basın özgürlüğü nedeniyle ne 2012 yılından beri Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde yaşayan Assange'ı ne de WikiLeaks'i hakim karşısına çıkartabilmişti.

ABD, ASSANGE'I YARGILAYABİLMEK İÇİN CASUSLUK YAPTIĞINI İDDİA EDECEK

Ancak ABD basınına yansıyan bilgilere göre ABD Adalet Bakanlığı'nın bu tutumu değişmek üzere. Zira basında bakanlığın kısa zaman içerisinde gıyabında da olsa Julian Assange'ı mahkemeye çıkartacağı ifade edildi. Ülkenin önde gelen basın kuruluşları CNN ve Washington Post, Adalet Bakanlığı Julian Assange'ı, belgeleri yayınladığı için değil, gizli bilgilerin ele geçirilmesine yardım ettiği için yargılayacağını yazdı. Yani ABD, Assange'ı yargılayabilmek için "casusluk yaptığını" iddia edecek.

CIA Başkanı Mike Pompeo, 15 Nisan tarihinde yaptığı konuşmasında WikiLeaks'i azılı bir istihbarat örgütü olarak tanımladı. Pompeo ayrıca Assange'ın ABD vatandaşı olmadığını ve bu nedenle basın özgürlüğünü garanti kapsamına alan ABD Anayasası'nın 1. Ek Maddesi'nden (First Amendment) yararlanma hakkının bulunmadığını söyledi.

ABD'li yetkililer daha önce de WikiLeaks'in yayınladığı belgeleri Rusya'dan aldığını ve Rus istihbaratıyla ilişki içerisinde olduğunu açıklamıştı. ABD Başkanlık seçimleri öncesinde WikiLeaks tarafından Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'un kampanya yöneticisi John Podesta'ya ve Demokratik Ulusal Komite'ye ait mail'lerin yayınlanmasının arkasında Rus istihbaratının olduğu belirtilmişti. Demokrat Parti, Assange'ın Rus istihbaratından aldığı bilgilerle Donald Trump'ın başkan olmasının önünü açtığını iddia etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?