banner15

ABD'nin dengesiz Suriye politikası neyi amaçlıyor?

Suriye krizi, ABD'yi eski müttefiki Esad ile karşı karşıya getirirken nükleer müzakereler sonrası İran ile de sorunlar yaşanıyor

ABD'nin dengesiz Suriye politikası neyi amaçlıyor?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de 2011'de başlayan iç savaşta şu ana kadar 300 bin civarında insan ölürken ABD ve Ruya'nın krizle ilgili tavrı çokça eleştiriliyor.

Tabletmag'dan Tony Bedran, yazdığı son analizde ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye krizinde geliştirdiği politikayı ele alıyor. Amerika'nın Suriye politikasını en iyi şekilde anlayabilmenin Esad'ı istifa ettirmek" veya "ılımlı muhalefeti desteklemek" veya "barışçıl bir geçişin ve seçimlerin yolunu yapmak" gibi klişelere sığınarak olmayacağını belirten Bedran, Obama'nın polistikasının gayesi için "Obama ve muavinlerinin açıktan sahiplenmediği ancak doğrudan başkana ait olan tutarlı ve maksatlı bir politikayı gizlemek. Başkanın ve kendisine yakın mesai arkadaşlarının amacı, İranlılara verdikleri sözleri tutacağı hususunda İranlıları ikna etmek, bir taraftan da başkanın Suriye'ye müdahale etmemesine matuf kararları Amerikan yasama organı ile kamuoyu için bulanık ve müphem hale getirmek" şeklinde açıklıyor.

TONY BEDRAN'IN ANALİZİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35