banner39

'ABD'nin en geniş sözleşmeli okul ağı Türk kökenli imamın elinde'

Amsterdam & Partners hukuk firmasının yöneticisi, Türk kökenli bir imamın ABD'deki en geniş sözleşmeli okul ağına sahip olmasının ve milyar dolarlık bir yapıyı yönetmesinin Amerikan halkının yeterince dikkatini çekmemesinin "manidar" olduğunu dile getirdi.

Amerika 05.11.2016, 08:21 05.11.2016, 08:21
'ABD'nin en geniş sözleşmeli okul ağı Türk kökenli imamın elinde'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amsterdam & Partners hukuk firmasının yöneticisi Robert Amsterdam, Türkiye'de 15 Temmuz'da darbe girişiminde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), sadece bu yıl ABD ekonomisinden yarım milyar dolar çektiğini ve 60 bine yakın Amerikalı öğrenciye eğitim verdiğini açıkladı.

East Lansing kentinde Michigan Eyalet Üniversitesi'ndeki bir programa video konferans yöntemiyle katılan Amsterdam, FETÖ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 FETÖ kurumlarının nasıl çalıştığını anlamak için çok derine inmek gerektiğini belirten Amsterdam, "FETÖ'nün tüm sistem ve aktivitelerine bir bütün olarak bakmalısınız, tek başına parçalarına bakarak onları anlayamazsınız." dedi.

Amsterdam, FETÖ kurumlarının, siyasi ilişki ve PR çalışmaları için ciddi para harcadığını ve çok sayıda dinler arası diyalog organizasyonu düzenleyerek bu etkinliklere Amerikalı siyasileri davet ettiğini hatırlattı.

Siyasi yapıyla bu kadar içli dışlı olan bir kurumun hükümet fonlarına ihtiyaç duyacağına dikkati çeken Amsterdam, bu nedenle FETÖ'nün ABD'deki okullarına öncelikle baktıklarını dile getirdi.

140 ÜLKEDE 2 BİN OKUL

Daha önce Georgia eyaletindeki FETÖ okullarının da aynı gerekçeyle kapatıldığını hatırlatan Amsterdam, "Eyalet bütçelerinden aldıkları paraları nereye harcadıklarını tam olarak gösteremiyorlar." ifadesini kullandı.

Programda konuşan Türkiye'nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar da FETÖ bağlantılı yapıların ABD'de çok sayıda vergi ve vize yolsuzluğu iddialarına konu olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti'nin ABD'deki bir başkonsolosu olarak Türk vatandaşlarının bu ülkede kendilerine sunulan imkanları ve fırsatları suistimal ettiklerini görmekten üzüntü duyduğunu anlattı.

Acar, Türk kökenli bir imamın ABD'deki en geniş sözleşmeli okul ağına sahip olmasının ve milyar dolarlık bir yapıyı yönetmesinin Amerikan halkının yeterince dikkatini çekmemesinin "manidar" olduğunu dile getirdi.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?