banner39

ABD'nin en iyi Suriye senaryosu; 2017 Mart

Suriye'de siyasi geçiş için ABD'nin en iyi senaryosunun, Obama'nın görevinin sona ermesinden iki ay sonra 2017 Mart olduğu öne sürülüyor

Amerika 06.01.2016, 15:17 06.01.2016, 16:08
ABD'nin en iyi Suriye senaryosu; 2017 Mart

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetiminin, Suriye'de Beşar Esad'lı bir siyasi çözüm konusunda hazırlıklar yaptığı ve geçiş süreci ile ilgili en iyi ihtimalle 2017 Mart ayını düşündüğü iddia edildi. 

Associated Press'in elde ettiği ABD'nin Suriye yol haritası planına göre, Obama yönetimi Suriye'de siyasi geçiş senaryoları üzerine çalışırken, en iyi ihtimalle Beşar Esad'ın Mart 2017'ye kadar Şam'da görevine devam edeceğini düşünüyor. ABD planında, Ocak 2017'de Barack Obama'nın görevinin sona ermesinden iki ay sonra Esad'ın da görevi bırakacağı öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan yol haritasından esinlenen planda, Ağustos 2017'de seçimlerin yapılması tahmini ve bu zamana kadar da bir geçiş hükümeti kurulması teklifi var.

ABD planında, Esad yönetimi ile muhalefet temsilcilerinin müzakereler sonucunda Nisan ayında bir güvenlik komitesi kurması ve bazı hükümet, asker, muhalefet ve silahlı grup liderleri için af çıkarılması da öneriler arasında.

Planlanan eylem çizelgesinde, Mayıs ayında Suriye meclisinin dağıtılması, BMGK'nın yeni geçiş otoritesini tanıması, sırayla yer alıyor. Öneride, siyasi reformların yanısıra, geçici bir meclis ve Suriye'nin yeniden yapılandırılması için bir uluslararası bağış konferansı yapılması da bulunuyor.

Kasım ayında taraflar yeni Suriye anayasasını kabul edecek, bu anayasa Ocak 2017'de referanduma sunulacak ve ardından.Mart 2017'de Esad görevden ayrılacak.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?