banner39

ABD'nin Guantanamo ısrarı iflas etti

Washington'da kurulan bağımsız bir komisyon, ABD yönetimine Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılması tavsiyesinde bulundu

Amerika 16.04.2013, 11:53 16.04.2013, 12:34
ABD'nin Guantanamo ısrarı iflas etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Guanatanamo Hapishanesi'ndeki mahkumların açlık grevine gitmesi ve geçen hafta da gardiyanların mahkumlara saldırması, gözleri bir kez daha hapishaneyi kapatma konusunda başarısız olan ABD Devlet Başkanı Obama'ya çevirdi.

Guantanamo Hapishanesi hakkında rapor hazırlamakla görevlendirilen bağımsız bir ''görev gücü'', ABD yönetimine hapishanenin kapatılması ve 2014 sonuna kadar hapishanedeki 166 mahkumun ülkelerine gönderilmesi ya da ABD'deki başka hapishanelere nakledilmesini tavsiye etti. Görev gücü ayrıca açlık grevine son vermek amacıyla mahkumların zorla beslenmesini de kınadı. Guantanamo Hapishanesi'nde geçen hafta sonu gardiyanlar açlık grevini zorla sona erdirmek için mahkumlara saldırmıştı.

Öte yandan hapishanedeki Müslüman mahkumlar hızlı bir infaz yerine zalim, yavaş ve soğukkanlı bir ölüme maruz bırakıldıklarını söylüyor. Burada kalan mahkumlar neyle suçlandıklarını bilmedikleri ve mahkemeye de çıkarılmadıkları için kendilerini Araf'ta olarak görüyorlar. 

Beyaz Saray ise Obama'nın hapishanenin kapatılması konusundaki girişimlerinin kongre tarafından başarısızlığa uğratıldığını savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?