banner15

ABD'nin ilk Türk İslam Merkezi açılıyor

Amerika'nın ilk Türk İslam Merkezi olan Amerika Diyanet Merkezi 2 Nisan tarihinde açılacak

ABD'nin ilk Türk İslam Merkezi açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

"Amerika Diyanet Merkezi" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in katılımı ile 2 Nisan 2016 tarihinde Maryland Lanham'da cumartesi günü açılıyor.

2 Nisan 2016, Cumartesi günü sabah saat 10:00'da resmen açılışı yapılacak olan "Amerika Diyanet Merkezi", ABD'deki ilk Türk İslam Merkezi olacak.

Cami merkezli bir kompleks olan Amerika Diyanet Merkezi'nde kültür merkezi, cemiyet binası, konuk evi ve geleneksek Türk evleri bulunuyor.

Yapının en merkezi binası olan cami ise 16. yüzyıl dönemi Osmanlı mimarisine uygun inşa edildi. ABD'deki iki minareli tek cami olacak ibadethanede avlu da dahil aynı anda üç bin kişi ibadet edebilecek. Bin 879 metrekare alan üzerine oturan caminin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ve resepsiyon alanı bulunuyor. Kültür merkezi içindeki İslam Araştırmaları Merkezi'nde ise Türkiye'den ABD'ye lisans ve lisansüstü eğitim için gidecek öğrencilere danışmanlık hizmeti sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 08:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48