banner39

ABD'nin Irak'ta kalmak için İran planı hazır

Bağdat'a giden ABD Savunma Bakanı, Irak'taki İran tehdidine karşı duracaklarını söyledi!

Amerika 11.07.2011, 12:59 11.07.2011, 17:24
ABD'nin Irak'ta kalmak için İran planı hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Savunma Bakanı olarak Irak'a yaptığı ilk ziyarette bir grup askere, İran'ın, Amerikan askerlerini hedef alarak öldüren Iraklı militanları silahlandırmayı artırması sorunu karşısında "çekip gitmeyeceklerini" belirti.

İran'ın Irak'taki militanlara silah temin etmesinden çok büyük endişe ettiklerini ifade eden Panetta, bunların devam etmesine izin veremeyeceklerini, bunun üstüne gideceklerini kaydetti.

Panetta, Irak'ın İran'ın temin ettiği silahları kullanan Şii militanların daha çok üstüne gitmesi gerektiğini de ifade eti.

Savunma Bakanlığı görevini 1 Temmuz'da resmen devralan Panetta, Amerikalı komutanlar, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi James Jeffrey'nin yanı sıra Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya gelecek.

Paneta'nın Iraklı yetkililerle görüşmesinde, ülkedeki Amerikan askerlerinin geleceğini ele alması bekleniyor. ABD, Iraklı yetkililerin askerlerin geleceği konusunda bir karara varmasını istiyor.

ABD'nin, Irak'la yapılan güvenlik anlaşması çerçevesinde, Irak'ta kalan 46 bin askerini bu yılın sonuna kadar çekmesi gerekiyor, ancak Iraklı yetkililer arasında Amerikan askerlerinin varlığını sürdürmesi yönünde görüşler de bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?