banner15

ABD'nin IŞİD'le savaşı daha da büyüyecek

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD hk Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde Suriye'de IŞİD'e karşı koalisyon saldırılarını artıracaklarını açıkladı

ABD'nin IŞİD'le savaşı daha da büyüyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Ash Carter,  Obama yönetiminin Suriye'de IŞİD'e karşı hava saldırılarını arttıracaklarını söyledi.

Ashton Carter, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde düzenlenen "Orta Doğu'da askeri strateji" adlı oturumda senatörlerin sorularını cevaplayan Carter, özellikle Suriye'nin Rakka ve Irak'ın Ramadi ile Anbar eyaletlerine odaklanılacağını belirtti, IŞİD'e karşı mücadelede yaklaşımlarını değiştireceklerinin altını çizdi.

ABD'nin koalisyon saldırılarının yoğunlaştırılacağını ve Rakka üzerindeki baskıyı artıracaklarını anlatan Amerikalı bakan, Suriye'de IŞİD ile mücadele eden ılımlı muhalifleri destekleyeceklerini de vurguladı

Ürdün ile işbirliğini güçlendirmeyi planladıklarını açıklayan Carter, IŞİD'e ait daha kıymetli hedeflere ve IŞİD'in önemli finansal kaynakları olan petrol işletmelerine saldıracaklarını kaydetti.

McCAIN ORTA DOĞU STRATEJİSİNİ ELEŞTİRDİ

Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain de yaptığı açılış konuşmasında, Barack Obama yönetimin Orta Doğu stratejisini sert bir dille eleştirdi. Obama yönetiminin "mantıklı" bir Orta Doğu stratejisi bulunmadığını savunan McCain, Obama'nın Suriyeli muhalif grupları yalnız bırakmak suretiyle aldattığını belirtti.

Özellikle "uçuşa yasak bölge" konusunda Obama yönetiminin hata yaptığını söyleyen Mccain, Rusya'nın Suriye'de operasyonlar gerçekleştirmesiyle ABD'nin Suriye'yi Rusya'ya teslim ettiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 13:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35