banner39

ABD'nin isyancıları silahlandırma planı

Independet gazetesinde yer alan özel habere göre Washington, Suudi Arabistan aracılığı ile Libyalı isyancıları silahlandırmayı planlıyor.

Amerika 07.03.2011, 10:23 07.03.2011, 10:23
ABD'nin isyancıları silahlandırma planı

Libya hızla iç savaşın pençesine düşerken, bugüne kadar yaptırım kararı alınması için önayak olan ve Libya yakınlarına savaş gemisi gönderen ABD yönetiminin bir adım daha atarak yaşananlara dolaylı da olsa müdahale edeceği iddia edildi.

 İngiliz Independent gazetesinin ilk sayfada verdiği habere göre Washington yönetimi Libyalı isyancıları silahlandırmayı planlıyor. Gazetenin Orta Doğu Muhabiri Robert Fisk'in imzasını taşıyan habere göre, Amerikan yönetimi bunu Suudi Arabistan aracılığıyla yapacak.

 Fisk haberinde, Libya'da uzayabilecek bir içsavaşa askeri müdaheleden kaçınmayı amaçlayan Amerikan yönetiminin, Suudi Arabistan'dan Bingazi'deki muhaliflere silah göndermesini istediğini yazdı. Haberde, Washington'ın Suudiler'den Libya'daki muhaliflere, Kaddafi'ye bağlı güçlerin zırhlı araçlarla düzenlediği saldırıları durdurabilmeleri için tanksavarlar ve savaş uçaklarını vurabilmeleri için de karadan havaya atılan füzeler göndermesini istediği iddia edildi.

Ancak habere göre, Şii azınlığın gösterileriyle karşı karşıya olan Suudi Kralı Abdullah, Kaddafi'den şahsen nefret etse de henüz bu isteğe bir cevap vermedi. Fisk'e göre, Suudi Arabistan'ın bu talebi kabul etmesi halinde, Obama'nın Suudilerin Şii azınlığın gösterilerine karşı girişebileceği olası şiddeti kınaması imkansız olacak.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?