ABD'nin kafası mı karışık?

Pentagon, ABD BaşkanıTrump'un söylediklerinin aksine Suriye'de terör örgütü YPG'ye desteklerinin devam edeceğini açıklarken, bu durum, "ABD'nin hakikaten kafası mı karışık, yoksa bu bilinçli bir dış politika taktiği mi!" sorusunu akıllara getiriyor.

ABD'nin kafası mı karışık?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye'de YPG'nin dahil olduğu ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliğine devam edileceğini bildirdi.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, sözde Suriye Demokratik Güçleri kisvesi altında PYD/YPG güçlerine silah desteğinde yeni düzenlemeye gidilmesinin gözden geçirildiği belirtildi, ancak açıklamada silah yardımının durdurulmasıyla ilgili bir ifade yer almadı. Açıklamada kullanılan en önemli kelime “değerlendirme”. ABD’nin Rakka’nın DEAŞ’dan alınmasından sonra yeni durumu değerlendirdiği ifade edilmekte.

Türkiye hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump'un Sn. Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde "YPG'ye artık silah verilmeyecek" dediğini açıklamıştı.

Dünya Bülteni’ndeki ilgili haberin linki )

Pentagon'un açıklamasında silah yardımıyla ilgili kararın cephedeki gelişmelere göre alınacağı belirtildi. Pentagon ayrıca gönderilen silahların belirli görevle sınırlı olduğunu ve askeri hedeflere karşı konulması için aşamalı olarak sağlandığını vurguladı.

Burada göze çarpan husus, SDG adı altında PYD/YPG’ye yapılan askeri desteğin devam edip etmemesi konusunun ABD tarafından yeniden değerlendirilmekte olduğu anlaşılmakta. Bu safhada Pentagon’un açıklaması ile Trump’un Sn. Erdoğan’a telefondaki ifadeleri arasında belirgin bir fark göze çarpıyor.

Fakat Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de , günlük basın brifinginde, ABD'nin PKK/YPG'ye yaptığı doğrudan silah yardımını Rakka geri alındığı için sona erdirmeyi değerlendirdiğini belirtti. Sanders’in bu son açıklaması da Pentagon’un ifadelerine benzeyen bir mahiyet arz ediyor. Orada da ‘ askeri destek konusunun değerlendirildiği’ vurgulanmakta. 

Bu açıklamalar Trump’un telefon görüşmesindeki ifadeleri üzerine yapılan bir düzeltme mi, bir kafa karışıklığı mı, yoksa bilinçli bir politika mı bunu ilerleyen zaman gösterecek

TÜRKİYE'YE GÖRE YARDIM KESİLECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz hafta cuma günü gerçekleşen Trump-Erdoğan telefon görüşmesinde, Türkiye'nin rahatsız olduğu, terör örgütü YPG'ye silah yardımı konusunun gündeme geldiğini ve ABD Başkanı'nın yardımın sonlandırılması için kesin talimat verdiğini söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım da Trump'ın Erdoğan'a "YPG'ye silah verilmesi yanlış" dediğini belirtmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 11:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35