banner15

ABD'nin masasında Rahip Brunson F-35 takası var

ABD Senatosu, Türkiye’nin Lockheed Martin üretimi F-35 savaş uçaklarının alımının da yasaklanmasının öngörüldüğü önergeyi kabul etti.

ABD'nin masasında Rahip Brunson F-35 takası var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Senato komisyonu, Türkiye’nin F-35 uçakları almasının yasaklanmasını da içeren 716 milyar dolarlık savunma politikası yasa teklifi önergesini kabul etti. Sebebi ise Amerikalı rahip Andrew Brunson’un Türkiye’de tutuklu bulunması olarak gösterildi.

İki mecliste oylanacak

Ulusal savunma yetki yasasının (NDAA) Senato ve Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen farklı versiyonlarının uzlaştırılmasından sonra, ortaya çıkan nihai metin iki mecliste de ayrı ayrı oylanacak.

Önergede NATO üyesi Türkiye’nin Rusya’dan S-400 yerden-havaya füze bataryaları alma kararı da eleştiriliyor. Senatör Shaheen’in makamından yapılan açıklamada Türkiye’nin Rus füzeleri satın alma girişiminin Amerikan yasalarına aykırı olduğu iddia edildi.

Sınırları boyunca Irak ve Suriye’de yaşanan çatışmalar ile bölgedeki örgütlerin saldırılarına karşı koymak için bu sistemleri satın almak isteyen Türkiye, F-35 uçaklarını alımının engellenmesi halinde, buna karşı misilleme yapacağını açıklamıştı.

Türkiye, radara yakalanmama özelliği olan F-35 uçaklarından 100’den fazla satın almayı planlıyor. Türk şirketleri, F-35 için parça üretimine katılıyor. Türkiye’nin ilk F-35’i bu yıl içinde teslim almaya başlaması bekleniyor.

ASELSAN: Program çöker 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün beşinci nesil savaş uçağı F-35'lerin Rusya'dan alınacak S-400 füzeleri nedeniyle Türkiye'ye satışının yapılmayacağı iddialarının sorulması üzerine Görgün, "Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Türkiye, F-35 programının önemli ortaklarından biri. F-35 uçaklarının elektronik har sistemlerinde TAI ile birlikte desteklerimiz olacak. Bu projeninin önemli bir parçasıyız. Dışında bırakılmamız programı çökertir" demişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2018, 12:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48