ABD'nin 'Mor Devrim'inde Soros parmağı

ABD seçimleri sonrası Trump karşıtı protesto gösterilerinin Clinton sempatizanı olan yatırımcı Yahudi işadamı Soros'un fonladığı kuruluşlarca düzenlendiği ortaya çıktı

Amerika 14.11.2016, 12:42 14.11.2016, 13:00
ABD'nin 'Mor Devrim'inde Soros parmağı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde Demokrat Hillary Clinton'ın ' Mavi Amerika'sı ile Cumhuriyetçi Donald Trump'ın 'Kırmızı Amerika'sı na Clinton'lardan 'Mor Devrim' mesajı geldi. 

Amerikan basını, seçim mağlubiyetinin ertesinde eşi ile birlikte mor renk kıyafet giyerek poz veren Clinton'ların gidişlerinin sessiz olmayacağını, intikamlarını mor devrim ile alacaklarını öne sürdü. 

ABD'nin 45. başkanı olarak seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump'a karşı düzenlenen protesto gösterilerinden bazılarının, Demokrat başkan adayı Hillary Clinton'a sempatisini gizlemeyen yatırımcı ve finans spekülatörü Macar Yahudisi George Soros'un sponsorluğunu yaptığı gruplar tarafından organize edildiği ortaya çıktı.

MOVEON.ORG VE SOROS

Sputnik'te yer alan habere göre, MoveOn.org tarafından seçimlerin ertesi gününde yayınlanan bir basın duyurusunda, Soros bağlantılı grup tarafından organize edilecek Trump karşıtı protestoların, 'yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve kadın düşmanlığının ABD'liler tarafından reddedildiğinin bir doğrulaması' olacağı belirtilmişti.

Duyuruda, ABD'lilere 'hâlâ mümkün olduklarına inandıkları Amerika için mücadele etme' ve sokağa çıkma çağrısında bulunulmuştu. Grubun, ABD'lileri protesto etmeye çağırdığı alanlardan biri de Beyaz Saray'ın önüydü. Diğer taraftan Clinton'ın seçim kampanyasının müdürü John Podesta'nın WikiLeaks tarafından sızdırılan e-postaları da MoveOn.org ile milyarder yatırımcı Soros arasındaki ilişkilere ışık tutuyor.

Zira John Podesta'nın 2007'de gönderdiği e-postalardan birinde bir ekin yer aldığı görülmüştü. Bu ekin, aralarında Soros'un da yer aldığı yatırımcılardan finansal yardım alınmasına yönelik bir strateji belgesi olduğu anlaşılmıştı. Fakat bu, MoveOn.org ile Soros arasındaki bağlantıların ilk ispatı değil. Washington Post gazetesinde 2004'te yayınlanan bir makalede Soros ve eşinin MoveOn.org'a 1.46 milyon dolar bağışta bulunduğu ortaya çıkarılmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?