banner15

ABD'nin muhtemel dışişleri bakanı Putin dostu

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanlığı görevi için çok uluslu petrol ve doğalgaz şirketi Exxon Mobil'in CEO'su Rex Tillerson'u seçti. Tillerson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e çok yakın bir isim olarak biliniyor.

ABD'nin muhtemel dışişleri bakanı Putin dostu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de 8 Kasım'da yapılan seçimlerde başkan seçilen Trump'ın, kabinesindeki en önemli koltuklardan biri olan Dışişleri Bakanlığı için kararını verdiği bildirildi.

Associated Press'in haberine göre, Trump, oluşturduğu 'milyonerler kabinesi'nin Dışişleri Bakanlığı koltuğuna, ABD merkezli petrol ve doğalgaz şirketi Exxon Mobil'in Genel Müdürü Rex Tillerson'u (64) oturtmaya karar verdi.

PUTİN'E ÇOK YAKIN BİR İSİM

Exxon şirketi, Rusya’nın da aralarında olduğu 50’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 2013’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Tillerson’a ‘dostluk nişanı’ vermişti.

Wall Street Journal geçen hafta yayımladığı bir haberde Exxon Mobil CEO'su için "Dostları ve çalışma arkadaşları, Putin'e Tillerson'dan daha yakın sadece birkaç ABD vatandaşı olduğunu söylüyor" ifadesini kullanmıştı. Gazeteye konuşan kaynaklar, Tillerson'un, Putin'in Boris Yeltsin döneminden beri tanıdığını belirtmişti.

SENATO'DAN ONAY VERMESİ GEREKİYOR

Diplomatik hiçbir deneyimi olmayan Tillerson’ın aynı zamanda Putin'e yakınlığı tereddütlere yol açıyor. Trump’ın kabinesine aday gösterdiği isimlerin bakan sayılabilmeleri ve görevlerine başlayabilmeleri için 100 sandalyeli ABD senatosunda en az 51 senatörün onaylaması gerekiyor.

REX TİLLERSON KİMDİR?

1952 yılında Texas’ta dünyaya gelen Rex Tillerson, 1975 yılında katıldığı Exxon’da 2006 yılında CEO olmuştu. 1998 yılında Exxon Hazar denizi havzası ve Rusya’daki yatırımlarının sorumlusu olduğu dönemde Rusya ile ilişkileri derinleşmişti.

Tillerson’ın da yönetim kurulunda yer aldığı Uluslararası ve Stratejik Araştırmalar Merkezinin (CSIS) başkanı John Hamre, 2016 Aralık ayı başında Wall Street Jorunal gazetesine Tillerson’un Rusya ile yakınlığını anlatırken, "muhtemelen Henry Kissinger hariç Putin ile en fazla yakın vakit geçirmiş Amerikalı" ifadesini kullanacakmıştı.

Tillerson, Putin’in Kremlin’de en yakın adamı olan ve Putin’den sonra ülkenin en güçlü ismi olduğuna inanılan Igor Sechin’in de çok yakın arkadaşı. Tillerson’ın sadece 2011 yılında Rusya yönetimi ile vardığı ve hem Arktik denizde hem de Karadeniz’de petrol arama ve üretmeyi içeren anlaşmanın bedeli 300 milyar dolar. Tillerson, Putin tarafından 2013 yılında Rusya’nın sivil kişilere verdiği en değerli madalya ile ödüllendirildi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48