banner15

ABD'nin nükleer sistemleri disketlerle çalışıyor

ABD'ye ait nükleer silahları kontrol eden sistemlerin 1970'lerden kalma olduğu ve teknolojinin en eski kayıt sistemi olan 8 inçlik disketlerin kullanıldığı ortaya çıktı.

ABD'nin nükleer sistemleri disketlerle çalışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de nükleer silahları kontrol eden sistemlerde hâlâ 1970'lerden kalma bilgisayarların ve 8 inçlik disketlerin kullanıldığı ortaya çıktı.

Hükümete bağlı bir denetleme kurumu tarafından hazırlanan raporda, Savunma Bakanlığı Pentagon'un eski sistemlerin acilen yenilenmesi gereken yerlerden biri olduğu açıklandı.

Raporda eski teknolojilerin bakımı için yılda 61 milyar dolar harcandığı ve bu miktarın çağdaş bilgi işlem teknolojileri gereken paranın üç katı olduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca savunma bakanlığının kıtalararası balistik füze sistemleri, nükleer bombardıman uçakları ve yakıt ve tanker uçaklarını koordine eden sistemlerin "8 inçlik disketler kullanan 1970'li yıllara ait IBM 1 bilgisayarlarla çalıştığı" vurgulandı.

Pentagon Sözcüsü Yarbay Valerie Henderson yaptığı açıklamada eski sistemlerin kısaca "hala çalıştığı" için kullanıldığını söyledi.

Henderson "Sistemlerin eskidiği yönündeki kaygıları gidermek için disket kullanan sistemlerin yerini 2017 sonunda güvenli dijital sistemler alacak" dedi.

Raporda ayrıca Pentagon'un 2020'ye dek tüm sistemlerini değiştirmeyi planladığı belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın da hala ilk olarak 1950'lerde kullanmaya başlanılan bir bilgisayar programlama diliyle ve bu dilin gerektirdiği donanımla çalıştığı da vurgulandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48