banner15

ABD'nin ölen Türkmenlerden haberi yokmuş!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkmenleri IŞİD'e karşı savaşan ve yardım ettiği etkili bir güç olarak tanımlarken Rus saldırısı sonucu ölen Türkmenlerle ilgili bilgisi olmadığını savundu

ABD'nin ölen Türkmenlerden haberi yokmuş!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkmenlerin IŞİD’e karşı "çok etkili bir savaş gücü" olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soruları cevapladı. Türkmenlerin IŞİD'e karşı önemli bir güç olduğunu belirten Toner, "Daha önce birçok defa daha söylemiş olduğum gibi, Türkmenler, IŞİD'e karşı bizim desteklemeye çalıştığımız yerel güçlerden biri olarak çok etkili bir savaş gücü" ifadesini kullandı.

Toner, Esad rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesinde Rusya'nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı sonucunda gelen ölüm haberleri konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı. Toner, konu üzerine yayınlanan haberleri görmediğini savunarak, "Bundan dolayı bu haberlerin güvenirliliğini teyit edemem" dedi.

Öte yandan Toner'e, "Paralel Yapı" iddiasıyla yargılanan yapının ABD siyasetçilerine 100 binlerce dolar "uygunsuz" bağışlarda bulunduğu yönünde ABD medyasında yer alan haberler soruldu. Toner, paralel yapı üzerine yapılan haberleri görmediğini belirterek, "Bu haberlere ve iddialara bakmam gerekiyor, ben görmedim" diye konuştu.

ABD'nin en çok satan gazetelerinden USA TODAY, "Paralel Yapı" iddiaları kapsamında yargılanan bazı isim ve kuruluşların ABD Kongresi üyelerinin seyahatlerini usulsüz ve yasa dışı finanse ettiğinin ortaya çıkmasının ardından bu yapıyla bağlantılı kişilerin Kongre üyesi veya başkan adaylarının kampanyalarına da son yıllarda uygun olmayan şekillerde bağışlar yapmış olabileceğini yazmıştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 08:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35