'ABD'nin Rusya politikası tecrübesizlerin elinde'

New York Times gazetesinde yayınlanan bir yazıda, ABD'de Rusya konusunda uzman olan kişilerin sayısının az olduğu bu yüzden de, Rusya politikasının etkisini yitirdiği ifade ediliyor

'ABD'nin Rusya politikası tecrübesizlerin elinde'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Rusya politikası konusunda yeterince etkili olamadığı belirtiliyor. Bunun da, ABD'nin Rusya konusunda uzman kişiler yetiştirememesinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.

New York Times gazetesinde yayınlanan bir yazıda, ABD'nin Ukrayna konusunda Rusya üzerinde etki kuramamasının nedenleri ele alındı. Yazıda, ABD'nin soğuk savaş döneminde yetiştirdiği Rusya uzmanlarının artık çok yaşlandığı, yeni yetişen uzmanların da Rusya'yı anlamakta yetersiz kaldığı dile getiriliyor. 

ABD Başkanı Barack Obama'nın da Rusya ile yürüttüğü ikili ilişkilerinde, Rusya üzerinde baskı kurmaktan uzak olduğu belirtiliyor. Yazıda, ABD'nin Rusya'yı rakip olarak görmesi ve politikalarını buna göre oluşturması gerekirken, Obama'nın Rusya'yı sadece bir partner olarak gördüğü ve etkisiz bir Rusya politikası izlediği dile getiriliyor.

Sovyetler Birliği'nin 1990'lı yıllarda dağılmasından önce, ABD üniversitelerinde Rusy konusunda uzman yetiştirmek için özel gayret sarfettiği, hatta birçok üniversite öğrencisinin akıcı şekilde Rusça konuşabildiği belirtilirken, bugüne gelindiğinde, Rusya konusunda uzman olduğu söylenen kişilerin bilgilerinin oldukça yüzeysel kaldığı ve bugünün Rusya'sını anlamaktan uzak olduğu ifade ediliyor.

ABD'nin Ukrayna krizinde Rusya üzerinde baskı kuramamasının, ABD'nin bugünün Rusya'sını yeterince tanımamasından kaynaklandığı ileri sürülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2014, 12:03
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sait DİNÇ
Sait DİNÇ - 7 yıl Önce

Değerli YaymcılarABD'nin dış politikadaki Rusya'ya yönelik hatalı politikaları ile ilgili önermelerini kabul ediyorum. Ayrıca Rusya'nın soğuk savaş sonrasında başta Avrupa diplomasisi ve akademik çevrelerin de yeterince etüt edilemediğini, bu hatalı değerlendirmelerin Batı politikalarına yön veren siyasi çevreleri yanılttığını düşünüyorum. A.B.D. soğuk savaşı kazanan bir taraf olarak ekonomik ve askeri açıdan Rusya'ya karşı olan üstünlğüne hızla Putin döneminde kaybetmeye başlmıştır.

banner39