ABD'nin Rusya'ya yaptırımı roket motoruna kadarmış

ABD'nin Rusya'ya yaptırım uygulamasında rağmen, bir ABD şirketi Rusya'dan 60 roket motoru satın alacak

Amerika 16.01.2015, 15:21 16.01.2015, 15:43
ABD'nin Rusya'ya yaptırımı roket motoruna kadarmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, Ukrayna krizinden dolayı Rusya'ya ekonomik yaptırım uyguluyor ve diğer ülkelere de yaptırım uygulaması yönünde baskı yapıyor. Ancak yaptırımlara rağmen, ABD'li bir şirket Rusya'dan RD-181 tipi 60 roket motoru alıyor. Rus roket motoru üreticisinin ABD'li firmaya satacağı roketlerin toplam maliyeti bir milyar doları buluyor. 

Rusya'nın roket motoru üreten NPO Energomash isimli firması, ABD'li Orbital Science isimli şirketle 60 roket motoru kapsayan aşamalı bir anlaşma imzaladı. Anlaşma üç aşamadan oluşuyor ve her 20 motor için ayrı birer anlaşma imzalanıyor. İlk 20 motor için anlaşmanın hali hazırda taraflar arasında imzalandığı ve Rus üreticinin anlaşma çerçevesinde ilk 20 motoru üretmeye başladığı belirtiliyor. Üretile motorlardan ilk ikisinin önümüzdeki haziran ayında ABD'li şirkete teslim edileceği belirtiliyor. 

Rus Energomash şirketi, dünyanın önde gelen roket motoru üreticileri arasında yer alıyor. Şirketin 60 roket motoru için ABD'li şirketten bir milyar dolar alacak. Ancak bu rakam sadece roket motorlarının üretimini kapsamıyor. Rus şirketi, motorların montajını ve bakımını da kendi ekibiyle gerçekleştirecek. Ayrıca, ABD'li şirket çalışanlarına motorları kullanma konusunda da eğitim verecek. ABD'li şirketle Rus üretici arasındaki anlaşmanın 15 ile 25 yıllık bir süre boyunca devam edeceği ifade ediliyor. 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?