banner15

ABD'nin 'terör' listesi değişmedi

ABD ‘terörizme destek veren’ ülkeleri açıkladı… listede yine Suriye, İran, Sudan ve Küba var

ABD'nin 'terör' listesi değişmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Washington yönetimi İran ile birlikte Sudan, Küba ve Suriye’yi ‘terörizme destek veren’ ülkeler olarak nitelendirdi.

AFP’nin haberine göre, geçtiğimiz sene kara listeye alınan bu ülkelerin dünya genelinde terörizme destek verdikleri ifade edilirken; İran’ın terörizme en aktif şekilde destek veren ülke olduğu iddia edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yıllık raporunda yer alan açıklamada, “İran 2010 senesinde terörizme en çok destek veren ülke olarak kaldı,” denilerek; İran’ın Orta Asya ve Ortadoğu’daki militan gruplara ‘ekonomik ve askeri’ destek verdiği açıklandı.

İRAN HEM HİZBULLAH’A HEM DE TALİBAN’A YARDIM EDİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı İran’ın Hamas, İslamî Cihad ve Hizbullah gibi örgütlere de önemli ölçüde destek verdiğini ifade ederken; bu örgütler arasında Afganistan’daki Taliban ve Irak’taki Şii grupların olduğunun da altı çizildi.

Washington, İran’ın bu yardımlarının uluslararası barışa, Ortadoğu’da demokratik ilerlemeye ve Körfez ülkelerinin ekonomik istikrarına yönelik tehdit oluşturduğunu iddia etti.

SURİYE DE LİSTEDE

Washington İran’ın yanında Suriye rejimini de ‘teröre destek veren ülkeler’ listesine koydu. ABD’ye göre Suriye yönetimi Filistin’deki örgütlere destek veriyor.

Suriye’nin Irak iç siyasetine de etkisi olduğu açıklanan raporda, Irak’ta devrilen Baas rejiminin Suriye’de devam ettiği ve Şam yönetimini elinde bulunduran Baasçıların Irak’ta ABD’ye karşı faaliyetler yürüttüğü iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35