banner39

ABD'ye göre, DEAŞ'ın Musul'daki günleri sayılı

ABD Dışişleri Bakanı Ashton Carter, DEAŞ'ın Musul'da sayılı günlerinin kaldığını söyledi

Amerika 15.12.2016, 20:04 15.12.2016, 23:33
ABD'ye göre, DEAŞ'ın Musul'daki günleri sayılı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Ashton Carter, DEAŞ'a karşı Musul'da yürütülen operasyonun planlandığı gibi ilerlediğini belirterek, örgütün bu kentteki günlerinin sayılı olduğunu söyledi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da DEAŞ ile aktif mücadele eden ülkelerin savunma bakanlarının katıldığı toplantının açılışında konuşan Carter, koalisyon güçlerinin terör örgütünün Musul ve Rakka’daki kontrolünü kaldırmaya yönelik yoğun gayretiyle örgüte yönelik kampanyada kritik bir kilometre taşına ulaşıldığını kaydetti.

Önceki günlerde Irak’ta merkezi yönetim ve Kürt yönetimiyle temaslarda bulunduğunu belirten Carter, "Irak ziyaretimden sonra bu karmaşık görevin zaman alacağını ama operasyonun planlandığı gibi ilerlediğini gördüm. Şuna eminim ki DEAŞ’ın Musul’daki günleri artık sayılıdır." dedi.

Musul operasyonuyla eşzamanlı olarak Suriye’de de onbinlerce "yetenekli ve motivasyonu yerinde" yerel savaşçıya destek verdiklerini anlatan Carter, bu gücün yaklaşık 20 kilometre kadar yaklaştığı Rakka’yı sistematik olarak kuşattığını ve yalıttığını söyledi.

ABD’nin bu gayretleri süratlendirmek için ilave tedbirler aldığını belirten Carter, ülkesinin Suriye’ye halihazırda bulunan 300 özel kuvvet askerine ek olarak 200 asker daha yollayacağını geçen hafta açıkladığını hatırlattı. Carter bu askeri gücün, yerel kuvvetler ile koalisyon güçlerinin sahip olduğu ortak askeri güç arasındaki bağlantıyı sağladığını vurguladı.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ

Carter, Suriye’deki ABD güçleriyle ilgili olarak, "Bunlar Rakka’yı ele geçirecek yerel güçleri desteklemenin yanı sıra Türk müttefiklerimizle de hem bu amaca yönelik olarak, hem de Suriye’nin kuzeyindeki sınır güvenliğini temin konusunda işbirliğini sürdürecek." diye konuştu.

DEAŞ’ın Suriye’nin güneyinde de kendisine sığınacak güvenli bir alan bulmasının da önüne geçileceğini anlatan Carter, "ABD, bugün DEAŞ’ın yenilgisini hızlandırmaya yönelik olarak fırsat bulduğumuz her yerde çalışmayı sürdürecek." şeklinde konuştu.

Carter, metastaz yapan bir kansere benzetttiği DEAŞ'la dünya çapında ortaya çıktığı her yerde mücadelenin koalisyon güçlerinin ikinci hedefi olduğunu vurguladı.

“DEAŞ’ın Irak ve Suriye’deki ana tümörlerinin yok edilmesi ve metastazıyla mücadele, DEAŞ’ın barbar ideolojisi üzerine kurulu bir İslam devleti fikrini ve olgusunu yok etmek de kritik önem taşıyor” ifadelerini kullanan Carter, bu mücadelenin aynı zamanda koalisyon üyesi ülkelerin iç güvenliklerini sağlamayı da hedeflediğini söyledi.

Carter, "Gelecek ABD yönetimi adına konuşamam fakat aldığımız sonuçlara ve koalisyonun gücüne bakılınca ABD’nin ve askeri gücünün bu kampanyada başı çeken bir ortak olacak kalmayı sürdüreceğinden eminim." diye konuştu.

Carter, toplantıya katılımından ötürü Savunma Bakanı Fikri Işık’a özellikle teşekkür etti.

Türkiye'yi Milli Savunma Bakanı Işık'ın temsil ettiği DEAŞ'la mücadele toplantısına, ev sahibi İngiltere’nin Savunma Bakanı Michael Fallon ve ABD Savunma Bakanı Carter'ın da aralarında yer aldığı 14 bakan katıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?