ABD'ye göre Mısır darbesi: Belirsiz olaylar

Mısır'daki askeri darbeye karşı durmadığı için tepki çeken ABD'nin müdahaleyi tanımlama şekli de hala tartışılıyor. Son olarak Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Rice, darbe için "Belirsiz olaylar" tanımlaması yaptı

ABD'ye göre Mısır darbesi: Belirsiz olaylar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Atlantic dergisi, Aspen Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu ve Newseum basın müzesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen geleneksel "Washington Fikirler Forumu"nda, Aspen Enstitüsü Başkanı Walter Isaacson'un sorularını cevapladı.

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki son dönemlerdeki tansiyonun sorulması üzerine Rice, anlaşmazlıkların, "stratejik hedefler" değil, "taktikler" üzerinde olduğunu belirterek, Mısır'dan örnek verdi.

Bu sırada Rice'in Mısır'daki geçici hükümetin iktidara geliş şeklini "bazı belirsiz olaylar yoluyla iktidara gelen geçici hükümet" şeklinde tanımlaması dikkati çekti.

Rice, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizce (Mısır'da) temmuz ayında olanlar belirsizdi. Ama demokratik yönetim ortadan kaldırılmasına rağmen, bu ortadan kaldırmanın, Müslüman Kardeşler'in kötü yönetimi ve zayıf politikalarından hayalkırıklığı duyan geniş kesime mensup Mısırlıların desteğiyle olduğunun farkındayız. Mısır halkına ve Mısır yönetimine, seçilmiş, demokratik bir yönetime geri dönmeleri yolunda onları desteklediğimizi belirttik. Ama o hükümet kapsayıcı olmalı, şiddet olmadan tüm Mısırlıların katılabileceği bir süreci getirmeli."

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 10:57
banner53
YORUM EKLE

banner39