banner39

ABD'ye iltica eden Müslüman sayısı Hristiyanları aştı

ABD, 2016 yılının ilk 7 ayında ülkeye Hristiyanlar’dan çok Müslüman mülteci kabul etti.

Amerika 25.08.2016, 13:57 25.08.2016, 13:57
ABD'ye iltica eden Müslüman sayısı Hristiyanları aştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD tarihinde ilk kez Hristiyanlar'dan çok Müslüman mülteci kabul etti. ABD Dışişleri Bakanlığı verilerini açıklayan Pew Araştırma Merkezi, ülkeye mülteci olarak alınan Müslümanlar’ın sayısının Hristiyanlar’dan biraz daha fazla olduğunu bildirdi.

Pew Search Center'ın derlediği bilgilere göre, ABD'ye alınan 63 bin mültecinin yüzde 46’sı, yani 29 bini kendini Müslüman; yüzde 44’ten fazla, yani 27 bin 500’ü aşkın kişi de Hristiyan olarak tanımlıyor.

Ağustos ortasına kadar ABD’ye alınan mültecilerin yarıdan fazlası dört ülkeden gelme. Bu ülkeler Burma, Kongo, Suriye ve Irak. Mültecilerin çoğu 10 bin 464'le Burma'dan..

"ETNİK AZINLIKLAR"

Budistler'in çoğunlukta olduğu Burma'da, aralarında Hristiyanlar ve Müslümanlar'ın da bulunduğu etnik azınlıklar, ağır zulüm görüyor. Burma 50 yıl boyunca sıkı bir askeri rejimle yönetilmişti.

Bir zamanlar demokrasi simgesi olarak görülen Aung San Suu Kyi ülkenin mevcut lideri. 20 yılını askeri yönetimin gözetiminde ev hapsinde geçiren Aung, Arakan Müslümanları’na yönelik şiddete karşı tepki göstermediği için büyük eleştiri almıştı. Ancak PEW analizine göre, Amerika’ya kabul edilen Burmalı mültecilerin yalnızca yüzde 25’i, yani iki bin 554'ü Arakan Müslümanı.

İkinci grup mülteciyi 10 bin 417’yle Kongolular izliyor. Halkının çoğunluğu Hristiyan olan Kongo, onyıllardır devam eden etnik çatışmalaraa, silahlı grupların hem yerel nüfusa, hem de ülkedeki yerel maden kaynaklarını sömürmeye yönelik şiddetine maruz kaldı. Kongo'nun Ruanda ve Uganda sınırındaki Kuzey Kivu ilinde geçen yıl silahlı gruplar etnik çatışmalarda yüzlerce kişiyi öldürdü. Bunun dışında Amerika’ya gelen mültecilerin 8 bin 569'u Suriyeli, 7 bin 479’u Iraklı. Bu mültecilerin çoğu da Müslümanlardan oluşuyor.

Birleşmiş Milletler, Suriye’de 5 yılı aşkın süredir devam eden iç savaşta 400 bini aşkın kişinin öldüğünü, 13 buçuk milyon kişinin de yardıma muhtaç olduğunu açıklamıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?