banner39

'Adam kaçırma' yasasına ABD imza atmıyor

BM'nin hazırladığı "gizli gözaltıların insanlık suçu" olduğunu söyleyen anlaşmayı, bu uygulamanın bir numaralı suçlusu imzalamıyor

Amerika 24.11.2010, 14:10 24.11.2010, 14:21
'Adam kaçırma' yasasına ABD imza atmıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM insan hakları ofisi, yasadışı yollarla ve zorla gözaltına alma olaylarını, yani "uluslararası adam kaçırmayı" suç olarak kayda geçiren yeni bir uluslararası antlaşmanın 23 Aralık tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Açıklamaya göre, Irak "2006 Zorla Kaçırılmaya Karşı Kişilerin Korunması Uluslararası Sözleşmesi" başlıklı bu anlaşmayı onaylayan 20. ülke oldu. 

BM tarafından hazırlanan yasa, tüm "yaygın ve sistematik adam kaçırma eylemleri" ile "gizli gözaltıları" insanlığa karşı işlenmiş suç kapsamına alıyor.

Aynı zamanda gizli gözaltıları herhangi bir biçimde kullanan, uygulayan ya da yaygınlaştıran herhangi bir kişi hakkında yasal kovuşturma açılmasını gerektiriyor.

Anlaşmayı imzalamayan ülkelerin başında ise, özellikle 11 Eylül'ün ardından yüzlerce "zanlıyı" kaçırdığı ve dünyanın farklı bölhelerindeki gizli hapishanelerde işkenceden geçirdiği ortaya çıkan Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Ve antlaşma sadece onaylayan ülkeler için bağlayıcılık taşıyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?