banner39

Afganistan'da Taliban'la görüşen ABD Suriye'de ne yapacak?

ABD'nin Afganistan'daki iki üst düzey yetkilisi, konuşmasının ertesi günü, Trump'ın "Taliban'la görüşmekle" ilgili ifadelerini şerh ederek ABD'nin Taliban'la görüşmesinin ve böylece 16 yıllık savaşı bitirme zamanının artık geldiğini ifade ettiler

Amerika 06.09.2017, 13:07 06.09.2017, 13:54
Afganistan'da Taliban'la görüşen ABD Suriye'de ne yapacak?

Hüseyin Abdül-Hüseyin

Çok nadir görülebilecek bir halin tezahürü olarak Afganistan'daki İslamcılarla görüşülmesine yeşil ışık yakan Donald Trump geçtiğimiz günlerde, hükumetinin, Taliban'ın "bazı unsurlarıyla" görüşmeye istekli olduğunu söyledi. Trump'ın takındığı tavır ve bu ifadeleri sarf ettiği konuşmasının bütünü, konuşmalarının genel karakterini belirleyen popülist, kışkırtıcı söylemleri yansıtmıyordu. Konuşmayı yaptığı gece Trump o kadar kendisi gibi değildi ki, 'sepetlenen' ekipten, tartışmalı bir figür olan eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Sebastian Gorka, Afganistan konuşmasında "radikal İslamcı savaşçılara" hiç değinmediği için Trump'ı suçladı.

ABD'nin Afganistan'daki iki üst düzey yetkilisi General John Nicholson ve Özel Temsilci Hugo Lorens, konuşmanın ertesi günü, Trump'ın "Taliban'la görüşmekle" ilgili ifadelerini şerh ederek ABD'nin Taliban'la görüşmesinin ve böylece 16 yıllık savaşı bitirme zamanının artık geldiğini ifade ettiler.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?