banner39

Afiyet Sıddıki'nin biyolojik silahların tahribatından koruyacak orijinal programına ne oldu?

Koronavirüs tahliyeleri ona da yansır mı? Şimdi Pakistanlı yetkililer bu ihtimalin peşinde. 2003 yılında ABD tarafından tutuklanan Pakistan uyruklu Dr. Afiyet Sıddıki biyolojik silahların tahribatından koruyacak orijinal programını ABD'ye satmak istememişti

Amerika 25.03.2020, 13:13 04.06.2020, 11:32
Afiyet Sıddıki'nin biyolojik silahların tahribatından koruyacak orijinal programına ne oldu?

Pakistan Pencap Eyaleti Meclis Başkanı Chaudhry Pervaiz Elahi, eski Dışişleri Bakanı ve Pakistan Adalet Hareketi'nin başkan yardımcısı olarak Pakistan Ulusal Meclisi milletvekili Mehmood Qureshi (Şah Mahmud Hüseyin Kureyşi)'yi arayarak ve ABD'de 17 yıldır haksız yere tutuklu bulunan Pakistanlı Dr.Afiyet Sıddıki ( Aafia Siddiqui ) Hanımefendinin serbest bırakılması için başvuruda bulunmalarını istedi.

Pervaiz Elahi, Corona virüs salgını sonrası kendi ülkesinde olduğu gibi, ABD'de de mahkumların serbest bırakıldığını, ülkenin kızı Dr. Afiyet Sıddıki'nin serbest bırakılması için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. Elahi, ''Dışişleri Bakanlığı'nın Sıddıki'nin serbest bırakılmasında aktif bir rol oynamalı ve ABD Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçmelidir.'' dedi.

Şah Mahmud Hüseyin Kureyşi'nin Dışişleri Bakanlığı'na talimat vermesini ve ABD'li yetkililerle konuşmasını istedi. Ayrıca Chaudhry Pervaiz Elahi de Dr. Afiyet Sıddıki'nin kız kardeşi Fauzia Siddiqui ile temasa geçti ve konuyu görüştü.

Sıddıki'nin kocası ise 11 Eylül saldırılarının planlanmasına yardım ettiği iddiası ile 2003 tutuklandı ve halen Amerikan Guantanamo askeri üssünde tutuklu bulunuyor.  

Kaynaklar, Sıddıki'nin adının Taliban tarafından serbest bırakılması talep edilen ilk on isim arasında olduğunu bildirdi.

Taliban komutanlarından Muhammad Osman 2010 yılında, Kunar eyaletinde bir yardım kuruluşuna bağlı olduğunu söylenen İngiliz bayan ve 3 diğer Afgan yardımcısını kaçırdıklarını ve serbest bırakılmaları karşılığında ABD'de 86 yıl hapis cezası verilen Afiyet Sıddiki'nin hemen bırakılmasını istemişti.

İnsanları biyolojik silahların tahribatından koruyacak bir orijinal program üzerinde çalışıyordu

Harvard’dan fahri diploma almış tek doktor Pakistanlı bir nöroloji uzmanı, çeşitli üniversitelerden 144 fahri diploması olan, sinir sistemi alanında birçok üniversitede çalışarak diploma almış, tıbbı ve nörolojiyi ABD’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Üniversitesi (MIT)’nde tamamlamış Sıddıki'nin, annesi, kardeşleri ve kocası da tıpçı. Kritik çalışmasını Amerikalılara duyuran kocasından ayrıldığı için üç çocuğu da yanında kaldı.

İnsanları biyolojik silahların tahribatından koruyacak bir orijinal program üzerinde çalışıyordu. Bu programın başarılı sonuçlanması ABD’nin milyarlarca dolar sarf ettiği bu silahları etkisiz hale getirecekti.

Afiyet Sıddıki neden kaçırıldı ?

Afiyet Sıddıki 2008'de Afgan polisi tarafından tutuklandı. Sıddıki'nin 900 gram sodyum siyanür ve New York anıtlarına yönelik kitle saldırı planlarıyla yakalandığı iddia edilmişti.

Afiyet Sıddıki'nin davası Eylül 2010'da ABD'de görüldü. Sıddıki, cinayete teşebbüs, silahlı saldırı ve başka suçlamalardan mahkum oldu.

Yakalandıktan sonra ABD'ye götürülen Sıddıki, sorgulama odasında eline geçirdiği bir M-4 tüfeğiyle etrafa ateş açmıştı. Olayda vurulan asker olmamış, fakat Sıddıki askerlerin ateşi sonucu yaralanmıştı.

Tutuklandığı sırada beş yaşında olan kızı Meryem'in hala Afgan nezaretinde olduğuna inanılırken, diğer oğlu Süleyman'ın akıbeti bilinmiyor.

Afiyet Sıddıki 2 Mart 1972'de Pakistan'ın Karaçi kentinde doğdu. İngiltere'de eğitim almış bir doktor olan Muhammed Siddiqui ve İsmet'in üç çocuğundan biriydi. O üç çocuklu bir anne. 

1990'da kardeşinin yanına Teksas'a taşındı ve bir yılını University of Houston'da geçirdikten sonra MIT'e geçti. Daha sonra tıp öğrencisi olan Muhammed Amjad Khan ile evlendi ve ardından Brandeis Üniversitesi'ne bilişsel sinirbilim alanında yüksek lisans öğrencisi olarak girdi . 9 / 11'den sonra ABD'de Müslüman olarak yaşamanın zorluğuna değinerek kocası ile birlikte Pakistan'a döndü. Pakistan'da kısa bir süre kaldılar ve ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne geri döndüler. 2002'ye kadar orada kaldılar ve daha sonra Pakistan'a geri döndüler.

Afiyet Sıddıki üçüncü çocuğuna sekiz aylık hamileylen evliliklerinde bazı problemler gelişti ve çocukları ile annesinin evine yerleşti ve eşi Khan Karaçi'de başka bir yerde yaşadı. 

Oğlunu doğurduktan sonra, yılın geri kalanında annesinin evinde kaldı ve kız kardeşi Sina Hastanesi'nde çalışmaya başladığı Baltimore bölgesinde bir iş aramak için Aralık 2002 civarında çocukları olmadan ABD'ye döndü. 

Pakistan yetkililerince tutuklandıktan kısa bir süre sonra Afiyet ve çocukları ortadan kayboldu. Pakistan'ın Urduca basınında yer alan bir haberde, Afiyet ve çocuklarının Pakistan makamları tarafındanbgözaltına alındığı bildirildi.

Annesinin iddiasına göre, Afiyet, bir uçak yolculuğu için Rawalpindi'ye  gitmek üzere 30 Mart'taki metroya binerek Annesinin Gulshan-e-Iqbal'taki evinden ayrıldı, ancak havaalanına asla ulaşmadı. İç kaynaklar, Afiyet'in istihbarat ajansları tarafından havaalanına giderken “yakalandığını” iddia ediyor ve FBI'ya teslim edildiğini gösteriyor. 

FBI fotoğraflarını web sitesine koyduğunda Afiyet Sıddıki bir yıldan fazla bir süredir kayıptı. Basına El Kaide destekçisi olduğu söylendi. 

O ve çocukları 2003'ten bu yana kayıp.

Kaynak: instant.com.pk/ www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (1)
Recepali 1 yıl önce
Her zamanki gibi..niye şaşırmadık. Batının silahlarını barbarlıgını etkisiz kılan özelliklede müslüman bilim insanlarının nasıl yok edildigini iyi biliriz. Vahşi kapitalizim en sonunda kendi başını yiyecek belalarını bulacaklar. Süreç başladı...bundan sonraki zamanlar coranadan daha iyi olmayacak
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?