banner39

Al Sat'ta 2 milyar dolarlık hata

JP Morgan Bankası'nın baş yatırım bürosunun aldığı bir pozisyon sebebiyle bir al - sat işleminde 2 milyar dolar zarar edildi

Amerika 11.05.2012, 09:17 11.05.2012, 09:17
Al Sat'ta 2 milyar dolarlık hata

Amerikan bankası JP Morgan'ın gerçekleştirdiği devasa bir al-sat işlemi, bankanın en az 2 milyar dolar zarar etmesine yol açtı. Zarar, bankanın baş yatırım bürosunun aldığı bir pozisyondan kaynaklandı.

Zarara neden olan hataların, finansal kriz sırasında bile zarar açıklamayan ve güçlü bir risk yöneticisi olarak görülen JP Morgan için bir mahcubiyet nedeni olduğu ve Washington'dan sektöre yönelik baskıların artabileceği belirtildi.

JP Morgan'dan gelen haber finans hisselerinin yanı sıra bankanın ve CEO'su Jamie Dimon itibarı üzerinde olumsuz etki oluşturdu.

Wall Street Journal geçen ay yaptığı bir haberde, 'Londra balinası' takma adını taşıyan bir işlemcinin açtığı yatırım pozisyonlarının kredi piyasası sektörünü sinirlendirdiğini yazmıştı.

Bankanın ekonominin iyileşeceğini düşünerek, şirket tahvillerine yaptığı karmaşık yatırımlarda işler yolunda gitmeyince, banka büyük zarar etti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?