banner39

Almanya'dan 'gizli belge' açıklaması

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye'ye terör desteği suçlaması yöneltilen Almanya İçişleri Bakanlığı'na ait gizli belgeye ilişkin açıklamada bulundu

Amerika 18.08.2016, 08:58 18.08.2016, 09:34
Almanya'dan 'gizli belge' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye’nin “silahlı örgütlere destek verdiği" ifade edilen gizli belgeye dair Berlin’den açıklama yapıldı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, genelleştirici iddialara katılmadığını belirtti.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Almanya İçişleri Bakanlığı'na ait gizli belgeye ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı'nın medyada yer alan genelleştirici iddialara katılmadığı" belirtildi. "Türkiye, NATO'da ve Suriye krizinin çözümünde önemli bir partner olmaya devam edecektir" diyen sözcü, belgenin içeriğini kısmen gizli ibaresi taşıdığından değerlendiremeyeceğini belirtti.

Başbakan Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert de konuyla ilgili açıklama yaptı.

“Türkiye İslamcı terörle mücadelede önemli bir müttefik. Dünyanın siyasi olarak en hareketli, en çatışmalı, en huzursuz bölgesinin yanında. Türkiye devamlı İslamcı terörün kurbanı oldu. 2015, 2016’da Ankara, İstanbul, Suruç’ta olan korkunç terör saldırılarını hatırlayın. Çok sayıda insan hayatını kaybetti. Türkiye bizim görüşümüze göre IŞİD’le mücadelede önemli bir müttefik. Bu nedenle Alman askerleri IŞİD’le mücadelenin bir parçası olarak İncirlik’te konuşlandırıldı. İslamcı terör tehlikesi Türkiye’yi de, Almanya’yı da, Avrupa’yı da tehdit ediyor” diyen Seibert, Türkiye ve AB arasındaki mülteci sözleşmesi bu durumda devam edecek mi sorusuna, “Ne Almanya ne de Avrupa, bu anlamlı sözleşmeyi sorgulamak için bir gerekçe görmüyor” cevabını verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?