banner39

Almanya'dan Türkiye'ye egemenlik tepkisi

Almanya Savunma Bakanı Von der Leyen, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna katılan Türkiye'den Irak'ın egemenliğine saygılı olmasını istedi.

Amerika 26.10.2016, 19:09 26.10.2016, 20:40
Almanya'dan Türkiye'ye egemenlik tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Türkiye'nin Musul'u kurtarma operasyonuna müdahale etmesini eleştirdi. Von der Leyen katıldığı televizyon programında yabancı devletlerin egemenliğine saygılı olunması gerektiğini söyledi.

Savunma Bakanı, Salı günü Paris'te yapılan Türkiye ve Irak'ın temsil edilmedikleri DEAŞ ile mücadele toplantısında bu görüşün benimsendiğini savundu. Paris buluşmasında Musul'un kurtarılmasından sonra atılacak adımlar da ele alındı.

Konunun Türkiye ile 'yanlış anlamaya mahal vermeyecek şekilde' görüşüldüğünü belirten Von der Leyen, DEAŞ ile mücadele koalisyonunda yer alan Türkiye'nin kurallara uyması gerektiğini ileri sürdü.

Türkiye'nin Başika'daki askeri kampı ve Musul operasyonuna müdahil olması, son bir ayın en önemli Gündem maddesi. Bağdat yönetiminin Türk askerlerinin ülkeden çekilmesi şeklindeki talebine Ankara olumsuz yanıt vermişti.

PEŞMERGE: RİCA ETTİK, TÜRKİYE VURDU

Türk ordusunun Irak'ın kuzeyindeki DEAŞ mevzilerine saldırdığı, Peşmerge tarafından da doğrulandı. Peşmerge komutanı tümgeneral Nureddin Hüseyin Herki, Alman haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, Peşmerge'nin destek ricası üzerine Türkiye'nin Başika'daki DEAŞ mevzilerine tank ve top ateşi açtığını söyledi.

Peşmerge'den daha önce yapılan açıklamalarda, söz konusu atışlar için Türkiye'ye herhangi bir çağrı yapılmadığı duyurulmuştu.

Irak ordusu, Peşmerge ve Şii güçlerin DEAŞ'i Irak'taki son kalesi olan Musul'dan sürmeyi amaçlayan ortak operasyonu 10 gün önce başlamıştı. Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul 10 Haziran 2014'te DEAŞ'in eline geçmişti.

SIRADA RAKKA VAR

Uluslararası koalisyon, DEAŞ'in Suriye'deki kalesi Rakka kentinin kurtarılması için de hazırlık yapıyor. Rakka'da Musul operasyonuna benzer bir harekât yapılması planlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?