banner39

'Altı banka ABD'nin düşmanlarını destekliyor'

Eski ABD’li askerler 6 bankayı düşmanları desteklemekle suçluyor

Amerika 11.11.2014, 10:09 11.11.2014, 10:09
'Altı banka ABD'nin düşmanlarını destekliyor'

ABD ordusunda daha önceden görev yapmış 200’den fazla asker ve aileleri dün yaptıkları bir başvuruyla 6 büyük bankayı İran’ın Irak savaşı süresince milyonlarca doları ABD askerlerini hedef alan gruplara taşımasına yardım ettiği gerekçesiyle mahkemeye verdi.

Brooklyn’de federal mahkemeye yapılan başvuru ABD hukuk kaynakları tarafından belirli müşterilerle iş yapmaları durumunda bazı bankaların sivil 'terörizm' finansmanına destek verdikleri için cezalarla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısını yaptı.

Pazartesi günü açılan davada bankaların, İran’ın gizlice ABD finansal sisteminden elde ettiği milyarlarca doların transferini İran Devrim Muhafızları ve Irak’ta ABD askerlerine yapılan saldırıları yönlendiren gruplara aktarılabileceği riskini görmezden geldikleri iddia ediliyor.

BANKALAR SUÇLAMAYLA İLGİLİ YORUM YAPMADI

Suçlanan bankalar HSBC Holdings, Barclays, Standard Chartered, Royal Bank of Scotland ve Credit Suisse Group dava hakkında yorum yapmayı reddetti.

Dava aynı zamanda İngiltere merkezli bir İran finansal kurumu olan Bank Saderat Iran’ın da davalılardan bir tanesi olduğu belirtiliyor.

İddialar genel olarak bankalar arasında yapılan kamuya açık anlaşmalar ve ABD Adalet Bakanlığı’nın İran’a yönelik yaptırımların delindiği yönündeki söylemlerine dayanıyor. Bankalar bu konuda şimdiye dek 3 milyar ödemek zorunda kaldılar.

Mahkemeyi açan isimlerin avukatı olan Gary Olsen, “Bu kuruluşlar devlet tarafından sponsor edilen terörizme yönelik amaçlara karşı duyarsız kaldılar” ifadelerini kullandı.

ÜRDÜN BANKASI HAMAS'A YARDIMDAN SUÇLU BULUNMUŞTU

Eylül ayında bir mahkeme kararı Ürdün’ün en büyük finansal kuruluşu olan Arab Bank PLC’yi Hamas’a yardım etmekten dolayı suçlu bulmuştu. Bu konudaki iddialar ve pazartesi günü açılan mahkeme 1990 yılında kabul edilen ve ABD’li uluslararası "terör" kurbanlarına mahkeme hakkı tanıyan Terör Yasası’na dayanıyor.

Osen aynı zamanda karara itiraz eden Arab Bank davasında da mahkemeyi açanların avukatlığını yapmıştı.

Mahkeme dosyası içerisinde 2007 yılında yaklaşık bir düzine kişinin ABD askeri üniformasıyla Kerbela’daki bir askeri merkeze girerek 4 ABD askerini esir alarak daha sonra öldürmesi de dahil birçok olay yer alıyor.

Mahkemeye gönderilen iddialara göre bu adam kaçırma olayından sonra ele geçirilen belgelerin olayda İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah’ın parmağının olduğunu gösterdiğini belirtiyor.

Davayı açan askerlerden bir tanesi olan Robert Bartlett 2005 yılında Irak’ta yol kenarına koyulan bir bombadan dolayı yaralanmıştı. Mahkeme hakkında görüşü sorulan Bartlett, “Eğer paraları yoksa mermi de alamazlar” diyerek mahkemeye katılarak "terörizmin" engellenmesine yardımcı olmayı amaçladığını söylüyor.

Kaynak: WSJ Türkçe

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?