banner39

banner35

Amerika, Afganistan'daki ekonomik faaliyetlerin kolaylaştırılması için izin verdi

ABD Hazine Bakanlığı tarafından uluslararası yardım kuruluşlarının ve özel şirketlerin Afganistan'daki devlet kurumlarıyla ticari ve finansal işlemler yürütmesine izin veren yeni bir genel lisans yayımlandı.

Amerika 26.02.2022, 09:03
Amerika, Afganistan'daki ekonomik faaliyetlerin kolaylaştırılması için izin verdi

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu lisansın, ABD yaptırımlarının Afganistan halkının temel insani ihtiyaçlarına erişimi için gereken işlem ve faaliyetlerin engellenmemesini sağlamayı amaçladığı aktarıldı.

Açıklamada, lisansın ABD'nin devam eden insani ve ekonomik krizde Afganistan halkını destekleme taahhüdünü yansıttığı vurgulandı.

Bakanlığın açıklamasında, lisansın, Taliban, Hakkani Ağı ve ilgili kuruluşların yanı sıra yaptırım listesindeki yetkililerle yapılan mali transferler hariç Afganistan ve yönetim kurumlarıyla olan işlemlere "gerekli olduğu ölçüde" izin verdiği kaydedildi.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ABD'nin Afganistan'a insani yardım akışını desteklemek ve ülkedeki ticari ve mali faaliyetleri kolaylaştırmak için gerekli adımları atmaya devam ettiğini belirtti.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?