banner39

Amerika'dan PKK'nın çocuk istismarına para desteği

İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör grubu PYD’ye hem silah hem de teknik destek sağlayan ABD’nin çocuklar konusunda da parmağı olduğu ortaya çıkınca Washington’a bir çağrı yaptı.

Amerika 05.08.2018, 11:11
Amerika'dan PKK'nın çocuk istismarına para desteği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yayınlanan raporda, ABD’nin terör örgütü PYD’nin çocukları zorla silah altına almasına engel olmadığı ortaya çıktı. Rapordaki tanıklıklar, terör örgütünün çocuk yaşlardaki askerleri savaştırırken Washington desteği aldığını da ortaya koydu.

PKK’nın Suriye’deki kolu PYD henüz 18 yaşını doldurmamış çocukları bazen zorla bazen de beyin yıkayarak silah altına almayı sürdürüyor. Bu konuda bir rapor yayımlayan İnsan Hakları İzleme Örgütü, PYD’nin, aileleri ve çocukları mağdur ederken de ABD desteği aldığını ortaya çıkardı. Örgüt, rapor için YPG’ye zorla ya da vaatle dahil edilen bazı çocukların aileleriyle konuştu. 13 yaşındaki bir kız çocuğunun annesi “Biz yoksuluz, kızıma para ve giysi vereceklerini söylediler” bilgisini verirken, başka bir anne de PYD’den ayda 300 dolar aldıklarını ama terör örgütünün engellemeleri nedeniyle çocuklarıyla iletişime geçemediklerini söyledi. Terör örgütünün ABD fonuyla suç işlediğini ortaya koyan raporda kullanılan ifadeler şu şekilde: “Bu grubun mülteci kamplarında kötü durumdaki ailelerden çocuklarını alıp nerede olduklarını bile söylememesi özellikle korkunç”. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü, terör grubu PYD’ye hem silah hem de teknik destek sağlayan ABD’nin çocuklar konusunda da parmağı olduğu ortaya çıkınca Washington’a bir çağrı yaptı. Örgüt, gene yayınladığı raporda “Suriye Demokratik Güçleri’ni destekleyen ABD, bu gruba çocuk asker kullanımına son vermesi için baskı yapmalı” denildi. Washington’a daha önce yapılan uyarılara rağmen YPG ile YPJ’nin 2017’de 224 çocuğu kadrolarına aldığını, bu sayının 2016’dakinin beş katı olduğu açıklandı. ABD’ye yine uyarı olarak “Çocuklar aile içi şiddetten veya yoksulluktan kaçıyor olsa bile, YPG onları kadrolarına alarak korumuyor. Eğer bu çocuklara yardım etmekte ciddilerse, verdikleri vaatleri yerine getirip çocukların geleceklerini ve hayatlarını kaybetmemesini sağlamak için alternatifler üretmeli” ifadeleri kullanıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü 2016 yılının aralık ayında da, Irak’ın Suriye sınırında yer alan Sincar bölgesinde PKK uzantılı YPG ve YBŞ adlı grupların yerel halktan çocuk savaşçılar devşirdiğini açıklamıştı. Ayrıca ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) 2017 yılında Twitter hesabından “Savaş için hazır” ifadesini kullanarak YPJ saflarına alınmış çocuk yaştaki kızların fotoğraflarını paylaşmıştı. Fotoğraflar üzerine bir Pentagon yetkilisi El Cezire’ye verdiği bilgide “istihdam edilecek savaşçıların belirli bir yaşta olması gibi bir koşul yok” diyerek işlenen suçu itiraf etmişti. 

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?