banner39

banner35

Amerika: Kiev'in bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü sonuna kadar destekliyoruz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenksiy'e ABD'nin desteğini yinelediği aktarıldı.

Amerika 29.12.2021, 20:29
Amerika: Kiev'in bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü sonuna kadar destekliyoruz

Blinken, ABD'nin desteğini ilettiği Zelenksiy ile Rusya-Ukrayna gerginliğini ve 10 Ocak'ta başlayacak ABD-Rusya görüşmeleri öncesinde son durumu görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Blinken ile Zelenskiy arasındaki telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.

Blinken, Rusya'nın Ukrayna sınırına yaptığı askeri yığınak karşısında bu ülkeye olan sarsılmaz desteğini dile getirerek, Kiev'in bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğünü sonuna kadar desteklediklerini vurguladı.

Blinken ile Zelenskiy, 10 Ocak'ta ABD ile Rusya arasında başlayacak Ukrayna konulu güvenlik toplantıları öncesinde son durumu da ele aldı.

ABD basınına açıklama yapan bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD ile Rusya arasında Ukrayna konusundaki görüşmelerin 10 Ocak'ta başlayacağını açıklamıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de NATO-Rusya Konseyini 12 Ocak'ta toplantıya çağırmaya karar verdiği bildirilmişti.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?