banner39

Amerika yine bir okul saldırısının şokunda!

ABD'nin Connecticut eyaletindeki okula düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin toplam sayısının saldırganla birlikte 28 olduğu bildirildi. Saldırıyı gerçekleştirenin kimliği belirlendi.

Amerika 15.12.2012, 00:19 15.12.2012, 08:11
Amerika yine bir okul saldırısının şokunda!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Connecticut eyaletindeki Sandy Hook ilkokuluna düzenlenen ve 28 kişinin öldüğü saldırıyı Ryan Lanza (24) isimli şahısın gerçekleştirdiği iddia edildi.

Ryan Lanza’nın facebook sayfasından daha önce New Jersey’in Hoboken semtinde yaşadığı yazıyor. Lanza’nın okulda göre yapan annesini öldürmek için saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği iddia edildi.

Okula gelen veliler ise çocuklarının hayatta olup olmadığını öğrenmek için uzun süre panik içinde beklediler. Okulun etrafında geniş güvenlik önlemleri alan polis ise olay yerinde iki tüfek buldu.

Olaya şahit olan Dörtüncü sınıf öğrencisi Bear Nikitchyuk duman kokusu aldığını daha sonra çok sayıda silah sesi duyduğunu söyledi. Çok korktuğunu ifade eden Nikitchyuk, "Ben koridorda yürürken, birden okulun kapısının zorlandığını duydum. 2. sınıf öğretmeni ise beni hemen kucaklayarak odasına götürdü." şeklinde korkulu anları anlattı.

OLAY YERİNDE 2 SİLAH BULUNDU

Silahlı saldırı ihbarıbını aldıktan sonra olay yerine gelen polis öncelikle saldırganı vurarak etkisiz hale getirdi. Okulun çevre güveliğini hava destekli helikopterle sağlayan polis olay yerinde iki tüfek bulduğunu açıkladı.

CESETLER HALA OKULDA

Kamuoyunda 20 yaşındaki bir gencin hangi gerekçeyle böyle bir katliamı gerçekleştirdiği tartışılırken, olay yerinde de polisin incelemesi sürüyor.

Gece geç saatlere kadar süren çalışmaların sabah saatlerinde tamamlanmasının beklendiği cesetlerin de halen okulda olduğu vurgulandı.

Connecticut polisinin New York saati ile sabah 08.00'de basın toplantısı düzenleyerek elde edilen bilgileri kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Newtown'da bulunan iki kiliseye giden öğrenciler, aileleri ve kasaba sakinleri de kurbanlar için dua ederek kilisede mum yaktılar. Bazı dükkanların camlarına da saldırıdan duyulan üzüntünün belirtildiği yazılar asıldı.

"GÜVENLİ BÖLGE"

Saldırının gerçekleştirildiği okulun bulunduğu Newtown kasabası yaklaşık 27 bin kişinin yaşadığı sakin bir yer. New York'tan yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunan kasabada genel olarak orta ve üst gelir grubundan aileler yaşıyor.

Connecticut eyaleti sınırları içinde yer alan bölgenin ABD'nin en güvenli bölgeleri arasında gösterildiği ve suç oranlarının düşük olduğu belirtiliyor.

Ormanlık bir alanda sakin bir ortamı olan kasabaya, saldırının ardından yüzlerce basın mensubu gitti. ABD basının yanı sıra uluslararası basından da çok sayıda gazeteci izin verilen bölgeye kadar yaklaşarak gelişmeleri takipçilerine duyuruyor.

Yetkililer ve kent yöneticileri tarafından yapılan açıklamalarda ailelere destek olunacağı ve bu "trajedi"nin dayanışmayla aşılacağı duyuruları yapılıyor.

Öte yandan ABD basınında okul ve insanların toplu bulunduğu alanlara yapılan saldırıların nedenleri ve sivillere silah satışı konuları yeniden gündemin ilk sırasına oturdu.

Ekranlara davet edilen psikolog ve sosyologlar saldırganların psikolojik yapılarını ve olayların nedenlerini analiz etmeye çalışıyor.

OBAMA ANLIK BİLGİLENDİRİLİYOR

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney olayla ilgili Başkan Barack Obama’nın anlık bilgilendirildiğini söyledi. Carney, saldırı ile ilgili bilgiler netleştikten sonra Obama’nın açıklama yapacağını duyurdu. Obama Connecticut Valisini arayarak başsağlığı dilediği ifade edildi.

ABD TARİHİNİN EN KANLI SALDIRILARINDAN

Saldırının ABD’de tarihinde düzenlenen en ağır saldırılardan biri olduğu ifade ediliyor. 2007 yılında Virginia Tech Üniversitesi’nde yaşanan silahlı saldırıda 32 kişi hayatını kaybetmişti.

New York şehrine 90 dakika mesafede bulunan okulun 39 öğretmeni ve 650 civarında öğrencisi olduğu öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?