Amerika'da başkanlık yarışı resmen başlıyor

ABD Başkanlık seçimlerine az bir zaman kala en etkili eyaletlerden Iowa halkı ön seçimlere hazırlanırken adayların her biri farklı konuları sloganlaştırdı

Amerika'da başkanlık yarışı resmen başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de ilk önseçimlerin yapılacağı Iowa eyaleti nüfus bakımından ülkenin en sakin bölgesi. Ancak siyasi açıdan etkisi oldukça büyük. Zira seçimlerde ipi göğüsleyecek adaylarla ilgili ilk ipuçlarını burada yaşayanlar veriyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak 45. başkanlık seçimleri için süreç, bugün Iowa eyaletinde gerçekleştirilecek ön seçimlerle başlıyor.

Cumhuriyetçi Parti cephesinde İslam düşmanı ırkçı milyarder işadamı Trump, yüzde 28‘lik oy oranına sahip. Trump’ın en yakın rakibi Texas Senatörü Ted Cruz’un oy oranı ise yüzde 23. Cruz’u yüzde 15’le Florida Senatörü Marco Rubio ve yüzde 10’la emekli beyin cerrahı Ben Carson izliyor.

Demokrat Parti’deyse Dışişleri eski Bakanı Hillary Clinton yüzde 45 oy oranına sahip. Clinton’un rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın oy oranı ise yüzde 42.

OBAMA'YA KOLTUĞU KAZANDIRAN ŞEHİR

Iowa ön seçimlerinin en doğru tahminlerini içerdiği kabul edilen bu son kamuoyu yoklaması, uzmanlar tarafından yakından takip ediliyor. Anket, 2008’de zamanın Illinois Senatörü Barack Obama’nın Iowa’yı kazanacağını öngörmüştü. Obama, Iowa’yı kazanarak rakibi Hillary Clinton’u mağlup etmeyi başarmış ve başkanlık koltuğuna oturmuştu.

SEÇMEN KATILIMINA KAR ENGELİ

Meteorolojinin kar fırtınası tahmini, Iowa’da seçime katılacak seçmen sayısını büyük ölçüde etkileyebilir. Hava raporlarına göre Iowa’nın bazı bölgelerine 30 santimden fazla kar yağışı düşebilir, şiddetli rüzgar nedeniyle yağış, tipiye dönüşebilir. Uzmanlar, hava şartlarının kötüleşmesi durumunda en organize kampanyaya ve en ateşli taraftarlara sahip adayların avantajlı duruma geçeceğini söylüyor.

CLİNTON SİLAH YASASINA AĞIRLIK VERİYOR

Clinton, Cumartesi günü eski Milletvekili Gabby Giffords ile birlikte Ames kentinde kampanya yaptı. 2011 yılında silahlı saldırıya uğrayan ancak sağ kurtulan Giffords, silah kontrolunun en ateşli savunucularından biri. Clinton, Demokrat seçmenleri cezbetmek için, başkan olduğu takdirde Sanders’dan çok daha sıkı silah yasaları getireceği sözü veriyor.

CRUZ’UN MEKTUPLU KAMPANYASINA TEPKİ

Ted Cruz’un Iowa’da posta yoluyla yürüttüğü yeni kampanya, tepki topluyor. Resmi bir belge görünümünde olan mektuplar, alıcının ve komşularının isimlerini içeriyor. Mektupta ”Bu seçim ilanını bölgenizde seçime gitme oranı düşük olduğu için aldınız. Hem sizin, hem de komşularınızın seçime katılma tarihçesi kamuya açık bilgilerdir. Komşularınızın oy kullanma tarihçesi ve puanları aşağıda yazılıdır. Çoğu komşunuz da sizin tarihçenizi görecektir. Puanınızı yükseltmek için Pazartesi günü ön seçime katılın, komşularınızı da katılmaya teşvik edin. Pazartesi günkü ön seçim sonrasında son bilgileri elinize ulaştıracağız” mesajı veriliyor.

Iowa eyaleti yetkililerinden Paul Pete, Cruz’un yürüttüğü bu kampanyanın yanıltıcı olduğunu, seçmenlerin seçime katılma sıklığının herhangibir suç teşkil edecek nitelikte olmadığını belirtti.

Cruz halkın silahlanmasını destekliyor. Eşcinsel evliliğe karşı çıkıyor. Obama'nın sağlık reformunu ise rafa kaldıracağını söylüyor. 
Muhafazakâr Iowalılar dindarlar da. Dini duygularını sürekli dışarıya vuran aday adayı Ted Cruz için bu durum avantajlı olabilir.

TRUMP'A EVANJELİK DESTEĞİ

Öte yandan Trump, daha fazla Evanjelik seçmene hitap etmek için Facebook hesabında bir video yayınladı. Video kaydında, ”Evanjeliklerin bana verdiği desteğe minnettarım. Her kamuoyu yoklaması Evanjelik seçmenler arasında ne kadar popüler olduğumu gösteriyor” diyen Trump, annesinin verdiği İncil’i gösterip, Evanjelik seçmenlere hitaben, ”Sizi hayalkırıklığına uğratmayacağım” şeklinde konuşuyor.

 Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 13:47
banner53
YORUM EKLE

banner39