banner39

Amerika'da polis şiddeti, örgütlerden daha fazla

Amerika'da iki üniversitenin hazırladığı anketin ortaya çıkan sonuçlarında ABD'deki ırkçı nefretin örgüt saldırılarının iki katı insanın ölümüne sebep olduğu açıklandı

Amerika 07.08.2015, 14:16 07.08.2015, 14:16
Amerika'da polis şiddeti, örgütlerden daha fazla

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Washington'da yapılan bir araştırmada 11 Eylül olayından bu yana ülkede gerçekleşen şiddet olaylarında beyaz ırk fanatiklerinin İslami örgütlerden daha fazla ölüme sebep olduğunu ortaya çıkarttı.

the Newyork Times'ın haberine göre, 11 Eylül olayından bu yana beyaz ırk fanatikleri ve müslüman olmayan fanatikler tarafından, kendini mücahit ilan edenlerin öldürdüklerinden iki katı fazla insanı öldürdü.

Charleston'daki geçen ay meydana gelen kilise saldırısı da dahil olmak üzere, Amerikalı polisler tarafından beyaz ırkın üstünlüğü, ırksal nefret ile onlarca sivil öldürülüyor. Yeni Amerika Programı'ndan David Sterman ve Peter Bergen şiddetle ilgili derlenen son sayıma göre 11 Eylül'den bu yana gerçekleştrilen 19 tür saldırıyı inceleyecek. Buna karşılık aynı dönemde İslami örgütlerce düzenlenen 7 saldırı mukayese edilecek.

Bu hafta yayınlanacak olan bir anket ile 382 polis ve sherif departmanlarından üç büyük rütbeliye sorulan sorularda ülkede kendi yetkileri dahilinde aşırı şiddet konularına cevap alındı.

Kuzey carolina Üniversitesi'nden Charles Kurzman ve Duke Üniversitesi'nden David Schanzer'in hazırladığı şiddet listesinde, yüzde 74 hükümet karşıtlığı içerirken yüzde 39'u el-Kaide'den ilham aldığı ortaya çıktı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?