banner39

Amerikalı kadınlar anneliği seçiyor

ABD'de çalışma hayatıyla ilgili son istatistikler çarpıcı bir trendi ortaya koydu: Eğitimli Amerikalı kadınların çoğu çalışmak yerine ev hanımı olmayı tercih ediyor

Amerika 21.05.2012, 10:11 22.05.2012, 13:04
Amerikalı kadınlar anneliği seçiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika'da çalışanların sayısı, genel nüfusun yüzde 63'ü ile Aralık 1981 yılından bu yan en düşük seviyeye inerken, bu oranda "evlerine dönen" kadınların sayısındaki artış önemli yer tutuyor. Amerikan İşçi İstatistikleri Bürosu'nun (BLS) yayınladığı son rakamlar, aktif olarak iş arayanların sayısındaki düşüşün işsizlik oranının düşmesine de katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor.

Rakamlara göre, iş hayatını geride bırakanların büyük çoğunluğu "eğitimli, yetişkin kadınlar." BLS'nin belirlediği rakamlara göre, geçtiğimiz yıl Mart ve Nisan aylarında 324 bin kadın iş aramadığını söyledi. Yine son verilere göre, geçen yıl Amerika'da oluşan 1.3 milyon iş alanına sadece 149 bin kadın dahil oldu. 

Uzmanlar bu durumun muhtemel açıklamalarından birinin, kadınların durgunluk döneminde olduğu gibi çalışmak zorunda olmadıklarını düşünmesi olduğunu savunuyor. Durgunluk döneminde ailenin maddi yükünü sırtlamak zorunda kalan bir çok kadının, kocaları işe geri döndüğünde evlerinde olmayı seçtiği belirtiliyor. Yani "para kazanmak zorunda kalmayan kadınların çalışmama özgürlüğü var."

Kocaları iyi kazanç getiren bir işte çalışan kadınların çalışma hayatına girişlerinde uzun süredir devam eden bir düşüş olduğu da yapılan bir araştırmanın sonucu.. Araştırma, üniversite eğitimli kadınların kariyer seçimlerinin eşlerinin geliri ile doğrudan bağlantılı olduğunu gösteriyor.

1993 ve 2006 yılları arasında, eğitimli evli kadınların iş gücüne katılımında yüzde 0.1 ortalama yıllık düşüş görüldü. Bu durum 1970'li yıllarda başlayan trendin tam tersine işaret ediyor. 1976-1992 arasında çalışan kadınların sayısında her yıl ortalama 2,4 oranında büyüme ölçülmüştü.

Bugün ise 16 ve 24 arasında daha fazla genç kadın işe girmek yerine okula gidiyor.

Yorumlar (3)
b.ka 11 yıl önce
Rabbim bizimkilere de uyanmayı nasip etsin.
gülden 11 yıl önce
* olması gereken sende abd erkekleri gibi çok para kazan yüksek gelirin olsun o zaman ha birde eğitimli ve yüksek mevkili biri ol karın evde otursun ..
ahmet 11 yıl önce
Amerika işsizlik oranını düşük göstermek için böyle bir yol bulmuş..Ayrıca gitgide çöken aile yapısına karşı ailevi değerleri vurgulama ihtiyacı hissetmişler. İkisi de aldatmaca...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?