banner15

Amerikalı yargıç uçuş yasağını anayasaya aykırı buldu

Amerikalı bir yargıç, ABD'de terörist olabilecekleri zannıyla bazı vatandaşlara uçma yasağı getirilmesinin anayasaya karşı olduğunu bildirdi.

Amerikalı yargıç uçuş yasağını anayasaya aykırı buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de ilk defa bir mahkeme, Amerikan hükümeti tarafından bazı kişilerin uçuşlarına yasak getirilmesini anayasaya aykırı buldu. Federal yargıç Anna Brown, 'No-Fly-Liste' adı verilen liste ile uçağa binmeleri yasaklanan 13 kişiye yeterince itiraz hakkı verilmediği için bu kişilerin yasal haklarının ihlal edildiği kararını verdi. Bu kişiler 2010 yılında, haklarındaki yasak kararına karşı mahkemeye başvurmuşlardı.

Brown karar açıklamasında, bu listeye kaydedilen kişilerin birer yolcu olarak mantıklı bir şekilde karşı çıkamadıklarını, normal bir yolculuğun bile bu yüzden mitolojideki odiseye benzer zor bir göçe dönüştüğünü kaydetti. Altmışbeş sayfalık açıklamada yargıç Brown, listede yeralan kişilerin hem ABD içinde, hem de ABD'nin dışına uçakla yolculuklarının yasaklandığının açık bir şekilde ifade edilmediğini, yasağın bu kişilerin seyahat özgürlüğünü büyük oranda kısıtladığını, böylece özgür bir toplum içinde insanların önemli bir hakkının kısıtlandığını belirtti. Brown, vatandaşların seyahat hakkının mahkeme kararı olmadan basit bir şekilde ellerinden alınmasının mümkün olmadığını bildirdi.

Yargıç Brown, ABD Vatan Koruma Bakanlığından, yasağa itiraz hakkının bulunduğu yeni bir prosedür geliştirmesini taleb etti. Federal hükümetin, listeye alınan kişinin niçin bir terör tehlikesi oluşturduğunu da ortaya koymasını istedi. ABD Adalet Bakanlığı sözcülüğü, mahkeme kararını gözden geçirdikten sonra bu konuda gereken tepkiyi göstereceklerini bildirdi. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği adına konuşan Hina Şemsi, mahkeme kararının Amerikan hükümetine bir uyarı niteliği taşıdığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48