banner39

Amerikalı yerliler bizonlar için toplandı

ABD'li yerliler, Montana eyaletinde soyu tükenmekte olan bizon türünün avlanmasını ve kesilerek öldürülmesini protesto etmek için toplandı

Amerika 11.02.2015, 15:55 11.02.2015, 15:55
Amerikalı yerliler bizonlar için toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de yerliler, bizonların öldürülmesini protesto etti. ABD'nin kuzeybatı eyaletlerinden Montana'nın başkenti Helena'da toplanan yerliler, Yellowstone Ulusal Parkı'nda bulunan ve soyu tükenmek üzere olan bizonların kesilmesini protesto ettiler. 

Montana'daki federasyon yönetimi kış ayları yaklaşınca ulusal parktan çıkan ve eyaletin farklı bölgelerine giden bu bizonları itlaf ediyor. Yerliler ise, bu bizon türünün dünyadaki safkan bizon türleri arasında olduğunu ve soyunun tükenmek üzere olduğunu belirterek uygulamaya karşı çıkıyor. 

Yellowstone bufalosu olarak bilinen bu bizon türünün itlaf edilmesine karşı çıkan yerliler, uygulamanın devam etmesi durumunda Yellowstone bufalolarının soyunun tükeneceğini söylüyor. Yerliler, Yellowstone Ulusal Parkı'nın bu bizonlar ve parktaki diğer hayvanlar sayesinde her yıl 3 milyon turist çektiğini söylüyor. Uygulamanın, ekonomik olarak da olumsuz sonuçlar doğurabileceğini kaydediyor. 

Eyalet yönetimi ise, park dışında ve şehir içinde başıboş dolaşan bizon görmek istemediklerini söylüyor. 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?