banner15

Amerikalılar yarın iki radikalden birini seçecek!

ABD seçimlerinde adaylar son gün kozlarını oynuyor. Trump'un seçilirse, yapacakları ile Clinton'ın vaatleri birbiriyle çok sert biçimde çelişiyor. Clinton'ın bazı vaatleri, politikalarını devam ettireceğini söylediği şimdiki başkan Obama'dan da çok daha sert. İşte son düzlüğe girilirken, o sözler, o vaatler...

Amerikalılar yarın iki radikalden birini seçecek!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletlerinde Başkanlık seçimlerine saatler kaldı. Amerikalılar, son günlerini yaşayan Barack Obama'nın izinden daha radikal ölçülerde gideceğini söyleyen Demokrat aday Hillary Clinton'ı mı, yoksa Müslümanlara karşı nefret söylemleri ile öne çıkan ya da çıkarılan ve basın üzerine büyük sansürler getireceğini ilan eden emlak zengini işadamı Donald Trump mı seçeceği, merak konusu.

TRUMP VE VAATLERİ

Son söylemlerinde Donald Trump Maliyetleri azaltmak için İşçi ücretlerini düşüreceği konusundaki açıklamaları da çalışan kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Trump'ın seçim vaatleri arasında, serbest ticaret anlaşmalarından çıkmak, orta sınıfa yönelik vergilerin düşürülmesi, Meksika sınırına duvar örülmesi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın hayata geçirdiği sağlık reformunu kaldırmak yer alıyor.

Trump, "ABD medyasında çıkan kötü haberleri sona erdireceğim" derken, seçilmesi durumunda gücünü kötüye kullanan medyaya birçok yasak getirileceğinin ilk sinyallerini de vermiş oldu.

CLİNTON VE VAATLERİ

Ilımlı bir siyaset profili çizen Hillary Clinton ise son derece mantıklı ilerliyor. Hillary Clinton'ın ABD 2016 başkanlık seçimlerindeki vaatlerine gelince;

Dış politikada kesinlikle sert bir anlayışla ilerleyeceğini Orta doğuda barış getirmek için elinden geleni yapacağını, DEAŞ ile daha güçlü ve düzenli bir şekilde mücadele, Körfez ülkeleriyle güvenlik alanında daha fazla çalışma, ülkenin ekonomisine dış yatırımları getirme, Morgage Kredilerinde yapılandırma, Avrupa’da yaşanan sığınmacı sorunun ABD tarafından da ele alınması ve bu sorunda pay sahibi olması gerektiği gibi bir çok vaatleri bulunuyor.

51.BÖLGE

En son yaptığı vaatlerde ise Amerikan haklını heyecanlandıracak bir konuya değindi. 51 . Bölge ile ilgili bir çalışma yapacağını ve bunun halka açıklayacağını belirtti. Amerika’nın 51. bölge gizliliği de bu şekilde sona ermesi bekleniyor.

Dünya gündemiyle ilgili adayların vaatleri karşılaştırmalı olarak şu şekilde:

Suriye : Clinton, DEAŞ'la mücadele edecek, PYD'yi silahlandıracak ve uçuşa yasak bölgeyi                                               destekleyecek.

              Trump, Suriye'den çekilecek DEAŞ'ı temizleme işini Rusya'ya devredecek.

Çin      : Clinton, Çin ve Asya-Pasifik'te etkinliği artıracak.

              Trump: Çin'e sert bir durum sergileyecek ve dava açacak.

Göçmenler: Clinton, tam vatandaşlık vererek destekleyecek.

                     Trump, katı tavır gösterecek, Müslümanları ülkeye almayacak.

Siber güvenlik: Clinton, yeni proje üretecek.

                          Trump, siber karşı saldırı programı üretecek.

Vergi: Clinton, zengin kesime ek vergi düzenlemesi yapacak.

           Trump, Halkın bütün kesimine vergi indirimi yapacak.

Sağlık: Clinton, Obama'nın başlattığı sistemi devam ettirecek.

            Trump, yeni sağlık sistemi getirecek.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 18:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35