banner39

banner35

Amerikalıların Rusya endişesi arttı

Kırım'ın ilhakıyla birlikte, Amerikalıların Rusya'yı muhalif olmaktan çok, ''ciddi bir problem'' olarak görmeye başladı.

Amerika 25.03.2014, 22:48 25.03.2014, 22:48
Amerikalıların Rusya endişesi arttı

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, Kırım'ın ilhakıyla birlikte Amerikalıların Rusya endişesi arttı. Washington merkezli Pew Araştırma Şirketi'nin yaptığı araştırmada, Amerikalıların önemi bir bölümü Rusya'yı, ''ciddi bir problem'' olarak gördüğünü belirtirken, CBS Haber'in araştırmasında ise büyük bir çoğunluk, ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardımda bulunmasına karşı olduğunu kaydetti.

Pew'in araştırmasına göre, Rusya'nın, Ukrayna'nın Kırım bölgesini ilhak etmesi nedeniyle, Amerikalıların bu ülke hakkındaki endişeleri arttı.

Araştırmada, Rusya'nın bir ''muhalif'' olmaktan çok ''ciddi bir problem'' olduğu görüşünü ortaya koyan Amerikalıların oranı yüzde 43'ü bulurken, ''muhalif'' olarak görenlerin oranı ise yüzde 26'da kaldı.

Amerikalıların yüzde 22'si Rusya'nın büyük bir sorun olmadığı görüşünde. Daha önce halkın yüzde 18'i Rusya'yı muhalif olarak gören ABD'lilerin oranı, kasım ayından bu yana yüzde 8 arttığı görüldü.

Rusya'yı ''ciddi bir problem'' görenlerin oranı ise daha önce yüzde 36 seviyelerindeydi. Ukrayna'nın Kırım bölgesini ilhak eden Rusya'nın "büyük bir problem olmadığını" düşünenlerin oranı ise kasım ayından önce yüzde 40 düzeyindeydi.

Pew'in anket sonucunda,  Cumhuriyetçilerin yüzde 42'si Rusya'yı ''muhalif'' olarak görürken, bu oran 4 ay önce yüzde 24 düzeyindeydi.

Bağımsızların yüzde 23'ü ve Demokratların yüzde 19'u ise Rusya'yı ''muhalif'' olarak değerlendiriyor. Bu iki siyasi grubunun düşüncesinde kasımdan bu yana dikkati çeken bir değişiklik gözlenmedi.

AMERİKALILAR UKRAYNA'YA ASKERİ YARDIMA KARŞI

CBS News'in anketine göre ise Amerikalıların yüzde 65'i ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardımda bulunmasına karşı çıkarken, yüzde 26'sı ise karşı olmadığı yönünde görüş belirtti.

Aynı ankette, Amerikalıların yüzde 61'i, ABD'nin Rusya-Ukrayna arasındaki krize dahil olması için herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığı görüşünü savunuyor.

 

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?