banner39

Amerikan ajanlar 13 yaşındaki çocuğu sorguladı

Amerikan istihbaratı, Bin Ladin operasyonundan sonra facebook’a bir mesaj yazan 13 yaşındaki çocuğu, annesine haber vermeden sınıftan alarak sorguladı

Amerika 20.05.2011, 15:16 20.05.2011, 15:16
Amerikan ajanlar 13 yaşındaki çocuğu sorguladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birçok facebook kullanıcısı gibi 13 yaşındaki Amerikalı çocuk Vito LaPinta da, Usame bin Ladin operasyonu sonrasında internette bir mesaj yazarak kendi yorumunu yaptı. Yorumunun bir bölümünde ‘İlk emir, Obama’ya bir intihar saldırısı yapılsın. Kahrolsun!’ ifadesi yeralınca Amerikan istihbaratı alarma geçti.

Derhal Vito’nun okuluna gelen ajanlar, annesine bile haber vermeden dersten alarak sorguladılar. Amerikan Avukatlar Birliği sözcüsü Emily Langley, Amerikan televizyon kanalı ‘Q13FOX’a yaptığı açıklamada Waşington’daki Tacoma semtinde sorgulanan çocuğun bu yorumuyla Obama’nın intikam eylemlerinin hedefi olabileceğini ima etmesiyle Başkan’ın rahatını kaçırdığını söyledi.

Vito’nun annesi Timi Robertson, istihbarat ajanlarının çocuğuyla konuşmak istemelerini anlayışla karşıladığını, ancak sorgulamadan önce kendisine haber verilmemesini uygun bulmadığını söyledi.

Vatandaş hakları savunucusu avukat John Kinnan, çocukların okulda sorgulanması için ailelerinin de yanlarında bulunma hakları olduğunu söyledi. Kinnan, 11 Eylül 2001’den beri çocukların da sorgulanmasına izin verildiğini, ancak bunun çocuğun yaşına ve yaptığı eylemin ağırlığına bağlı olduğunu belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?