Amerikan halkı gündemi yalan haberlerden takip ediyor!

ABD seçimlerinde en çok gündeme gelen konulardan biri de Amerikan halkının 'haber alma' koşullarıydı. Yapılan bir araştırmaya göre 150 milyon Amerikalının kullandığı Facebook'ta yayınlanan haberlerin yüzde 50'si 'fake news' denilen 'yalan haber'lerden oluşuyor.

Amerika 28.11.2016, 11:55 28.11.2016, 12:02
Amerikan halkı gündemi yalan haberlerden takip ediyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan halkının haber alma kanalları mercek altına alındı. Trump'ın başkan seçilmesi sonrası yapılan bir araştırmada, 150 milyon Amerikalının kullandığı 'Facebook'ta yer alan haberlerin yüzde 50'sinin 'gerçeklik payı olmayan haberlerden oluşuyor.

ABD'de yayın yapan Buzzfeed'in bir rapor şeklinde yayınlandığı haberine göre, Facebook üzerinde yayılan yalan haberler kısa sürede çok hızlı şekilde yayılma gösteriyor. Bu sonuçlardan, en çok paylaşılan 20 doğru haber ve 20 yanlış haberin analizinde yanlış haberlerin yayılma hızı ve aldığı etkileşimler büyük oranda farklılık gösteriyor.

Rapora göre, popüler 20 sahte haberin toplam 8.7 milyon etkileşim alması karşısında popüler 20 gerçek haber toplam 7 milyon 300 bin etkileşim almış. Bu rakamlardan yola çıkılarak, haber paylaşımlarının kaç kişiye eriştiği de hesap edilebiliyor.

OY ORANLARINI ETKİLEDİ Mİ SORUSU?

Raporlardan elde edilece en zor konunun, paylaşımların gerçekten birinin oy verip vermeme durumunu etkileyip etkilemediğinin ölçülebilmesi.

Uzmanlara göre, bu uzun yıllar bilinmeyecek ama Facebook’un etkileri ve nasıl bir güce sahip olduğu konusundaki görüşler daha da güçlendi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?